25 Yaşından Önce Yapılması Gereken 10 Şey

1- DÜNYAYI DOLAŞ!

Sırt çantanı kap, ucuz biletleri bul, hostellerde kalmak pahasına olsa dünyayı dolaş! Garsonluk yap, komilik yap, araba sil paranı kazanabileceğin her şeyden kazanmaya çalış! Yeni kültürler öğren, yeni kültürlerin insanlarını anlamaya çalış! Ufkunu genişletmek için çok okumaktan fazlasına ihtiyacın olabilir! Henüz zaman ve enerjin varken bunu yap!

25 Olmadan Önce!

2- GÜNLÜK TUT!

Evet! Komik gelebilir ama geleceğin unutkanlık iksiri diye bir gerçeği de var! Bazen geçmişteki güzel günleri ya da şapşallıklarımızı hatırlamak isteriz, bazen de unutmak işimize gelir. Mutluluk günlüğü tutabilirsin! En güzel anlarını not aldığın bir günlüğü hayatının her yaşına taşı ve mutsuz günlerinde açıp gülümsemek için geleceğe güzel bir yatırımı şimdiden yap!

Yazmaya başla!

3- CESARET ET!

Yapmaktan korktuğun şeylerin bir listesini çıkart! Ve kesinlikle yapmaya çalış! Bungee Jumping mi seni ürkütüyor, yapmasan bile dene! Bir gün kesinlikle yapacaksın! Gençken cesur olursan zamanla seni durduracak hiçbir güç olmaz! Her şey senin için mümkün olur!

Just do it!

4- BİR FESTİVALE KATIL

Kesinlikle bir festivale katıl! Ama öyle şehrinin ortasında senede iki kez yapılan yerel festivallere değil! Bileti için aylarca para biriktireceğin, paran olsa bile almak için sabaha kadar internet başında bekleyeceğin türden bir festival olmalı!

5- HER TADI DENE!

Bunu henüz miden sağlamken kesinlikle yapmalısın! İbre 25 göstermeye başladıktan hemen sonra miden de birtakım değişimler gerçekleşebiliyor! Hele 30’dan sonra şu an bile yediğin şeylere hassasiyet gösterebilirsin! Bu yüzden henüz fırsatın varken yenemeyecek kadar berbat görünen şeylerin bile tadını çıkart!

Miden nasıl?

6- HER SENE BİR KOSTÜM PARTİSİNE KATIL!

Yaşadığımız dünya biraz sıkıcı! İnsan kostümü giymek de pek keyifli değil! Henüz işe koşturmak zorunda olmadığın yıllarda olduğun için her sene bir kostüm partisinin keyfini çıkartabilirsin! Hatta merakın varsa cosplay olayına bile girebilirsin!

Parti be!

7- SAÇINI ÇILGINCA BİR RENGE BOYAT!

Bunu yapman için aslında genç olmana gerek yok! Her yaşta yapabilirsin ama malum gelecekte seçeceğin mesleğin koşulları buna el vermeyebilir. Ayrıca belki saçların eskisi kadar bakımlı olmayacak da olabilir! Bu yüzden henüz pigmentlerin cayır cayır çalışıyorken istediğin renge boyat! Ama cılkını da çıkartma!

Mesela...

8- KÜÇÜCÜK BİR YATIRIM YAP!

O kadar önemsemeyeceğin aptalca bir rakam bul ki, o paranın varlığını bile unut! Hemen sonra o parayı repo, fon artık allah ne verdiyse bir şeye yatır ve onu da hemen unut! Zaten istesen de istemesen de unutacaksın! 10 yıl sonra beklemediğin güzel bir sürprizle karşılaşabilirsin!

Az ama öz...

9- BAŞKA TÜRDEN BİR CANLIYLA ARKADAŞLIK KUR!

Evcil hayvanın olmalı muhakkak, empati gücünü geliştirebileceğin en doğru tercih! Kedi evlat edin, köpek sahiplen, kuş besle, balık yetiştir.. Hiçbirini yapamazsan saksıda bitkiyle arkadaşlık kur! Tıpkı bir insanmış gibi yeni dostunla hergün sohbet et, onu da dinle! Konuşmasa da kendin seslendir, anlamayı dene!

Şunlara bak...

10- AŞIK OL!

Sırıl sıklam, salya sümük, delice, uçuk kaçık, akıl almaz hangisi işine gelirse ne olursa olsun aşık ol! Aşk ol denilince olmaz aklından geçeni biliyorum! Ama fırsatını bulduğunda, denk getirdiğinde zamana mekana, koşullara yenik düşme! Sürüklen, geleceği, kaygıları düşünme!

Aşk...

Aşk burada!

Zodyaklı

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol