Bir İltifatın 40 Yıl Hatırı Var!

iltifat etme incelikleri - siberalem blog yazıDoğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde söylenen güzel bir sözün, ilişkinizi çok daha güçlü ve sağlam kılacağını biliyor muydunuz? Ne de olsa hepimiz güzel sözler duymaktan hoşlanırız. Hele de bu kişi birlikte olduğumuz kişiyse, işte o zaman ruhen ve bedenen detoks etkisine maruz kalırız.

O zaman gelin, doğru iltifat etme konusundaki ufak tüyolarımıza göz atalım:

Spesifik ol: Sevdiğiniz kişiye, “Bence sen harikasın!” demeniz çok güzel, ama bu sözünüzün daha etkili olmasını istiyorsanız, neden onun harika olduğunu düşündüğünüz konusunda biraz daha detay vermelisiniz. Mesela sevdiğiniz kişinin yardımseverliğine hayransınız. O zaman “Yardımsever biri ile birlikte olduğum için çok şanslıyım, harika birisin!” gibi bir cümle çok daha etkili olacak. Ya da sevdiğiniz kişinin aktif kişiliğine mi hayransınız? O zaman, “Senin gibi delidolu, kıpır kıpır biri beni her geçen gün daha da genç hissettiriyor!” cümlesini kurmanız, karşı tarafı çok daha mutlu edecek.

İçten olduğunu göster:  Bazı şeyleri “söylemiş olmak için söylemek” vardır, bir de gerçekten içinizden geldiği için söylemek. İçinizden gelmiyorsa zaten dile getirmenizin de hiçbir anlamı yok. Ama gerçekten söylediğiniz sözde içtenseniz, o zaman bunu mimiklerinizle, ses tonunuzla, yani tüm vücut dilinizle karşı tarafa da mutlaka hissettirin. Mesela onun elini tutarak ve gözlerinin içine bakarak!

Her ortamda dile gel : İçtenliğinizi hissettirmenin yollarından biri de, güzel sözleri sadece baş başayken değil, arkadaş veya aile içerisinde de dile getirmeniz. Örneğin, baş başayken “aşkım, birtanem” diye hitap edip, arkadaş ya da aile içerisinde ismiyle hitap ediyorsanız, bu onu neden böyle yaptığınız konusunda düşündürecek!

Farklı yollar dene:  Sevginizi dile getirmek için sadece sözler yeterli kalmayabilir. Bazen de iltifatı farklı yollarla ona ulaştırmayı denemeye ne dersiniz? Mesela yazıyla! Gün içerisinde cep telefonuna yollayacağınız bir mesaj ya da göndereceğiniz bir e-posta, onu çok mutlu edecek. Hem ne demişler sözler uçup gitse de, yazı hep baki kalır 🙂

Kısacası, sevgilinize karşı hissettiklerinizi dile getirmekten asla çekinmeyin. Unutmayın, ona sevginizi, beğeninizi, takdirinizi ne kadar çok ve ne kadar içten dile getirirseniz, ilişkiniz de o kadar sağlam temellere dayalı olacak.

O zaman durma ve aşkını söyle ona 🙂

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol