Tanışmanın Şifreleri

 

Eğri oturup, doğru konuşalım… Yaş ilerledikçe ve sosyal çevre kemikleştikçe yeni insanlarla tanışmak ve onlarla uzun süreli ilişkiler kurmak biraz zorlaşıyor.Aklınızda yeni insanlarla tanışmak konusunda bir endişe varsa, o endişeyi silmek için gerekeni yapın. Mesela, biriyle tanıştığınızda, aklınıza takılan bir şeyler varsa, canlı sohbet esnasında bunu ona sorabilirsiniz. Böylece, sohbet ederek birbirinizi tanır ve endişeleri silersiniz. Çevremizdeki insanları 3 gruba ayırırsak,

  1. Aynı iletişim çevresinde bulunduklarımız: İş arkadaşları, komşular, eski arkadaşlar…
  2. Bilerek, isteyerek ve severek yakın olduğumuz, kendi seçtiğimiz kişiler: Dostlar, kankalar, yol arkadaşları… Özetle en sevdiklerimiz.
  3. İçine doğduğumuz, bizi seven topluluk: Aile, kuzenler, yeğenler, aile büyükleri…

Bu gruplara dahil olmayan bir de “Sevgili” var ki, o zamanla kendi varlığını bireysel olarak temsil eder zaten.

Bu iletişimde olduğumuz çevreden bir adım dışarı çıkmak ve o özel kişiyi bulmak için neler yapabilir, onlara bakalım:

  1. Küçük adımlarla başlayın. Unutmayın, mucizeler uzun çabalardan sonra karşınıza çıkar. O zaman, bir siteye üye olup, her gün 3 kişi ile canlı sohbet fırsatı verin kendinize. Eh ne demişler, “Roma, bir günde kurulmadı.”
  2. Açık fikirli olun. Diyelim ki biriyle tanıştınız ve canlı sohbet ediyorsunuz. Sohbet ettiğiniz kişi çok da hoşunuza gitmeyen bir üslupla konuşuyor ama kötü niyetli olmadığı da belli. O zaman onu sorularınızla tanımaya çalışın. Belki sadece konuşma dili öyledir ama içinde iyi biri vardır. Yeni insanlar tanımak sizi açık fikirli yapar. Hem zaten sohbet etmek istemediğiniz kişiyi “Engelle” butonu ile yasaklı listenize alabilir, haddini aşan kişiyi de “Şikayet et” butonu ile Müşteri Hizmetlerimize iletebilirsiniz.
  3. Onu tanıyın ve tanımak için sorularınızı cepte tutun 😉 Mesela, O kim?, Onun hobileri neler?, Neler yapar?, Hayatının amaçları nelerdir?, Neye değer verir?, Onu hayata motive eden şey nedir?, En büyük tutkusu nedir?… Bu gibi soruların cevabını öğrenmeye bakın. Unutmayın, o sistemde online durumdayken attığınız mesajı, hızlıca yanıtlama fırsatı olacaktır.
  4. Strateji yapmayın. Bu artık ne yazık ki hayatımızın olayı oldu ama yapmayın. Mesela, bildirimlerde ondan mesaj aldığınızı gördünüz ve cevap vermek istiyorsunuz. Ama nedense, “Hemen cevap vermiyim de, ondan mesaj beklediğim belli olmasın.” diyorsunuz. İnanın bu yaptığınız şey hayatınızı değiştirmeyecek ve o mesajı bildirimi alınca cevaplamanız her zaman en doğrusu. Biri size öyle yapsa üzülmez misiniz?

Hayatınızın akışını değiştirecek o özel kişiyi bulmak düşündüğünüz kadar zor değil. Anahtar kelime, “tanışmak”. Tanışın, zaten zamanla kaynaşırsınız da!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol