Doğru Kişiyle mi Birliktesiniz?

Kendimize uygun olmayan biriyle birlikte olduğumuzu anlamak genelde kolay olur. Bazı olaylar doğru ilişkide olup olmadığımızı sorgulamamıza yol açan ipuçları bırakır ve bunları doğru değerlendirdiğimizde kendimize zarar veren bir ilişki içerisinde olduğumuzu fark ederiz. Peki bunu tam tersini anlayabilmemiz mümkün müdür? Doğru kişiyle birlikte olduğumuzu ve güçlü bir ilişki yaşadığımızı anlayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

1) Birbirinizi olduğunuz gibi kabul edebiliyorsanız

 

Doğru ilişkide beklentiler gerçekçidir. Hiç kimsenin mükemmel olmadığı, herkesin insan olduğu, herkesin hata yapabileceği ve hepimizin zayıf noktaları olduğu kabul edilmiştir. İyi bir sevgili çifte standart uygulamaz, karşısındakine saygıyla yaklaşır ve fikirlerine değer verir.

 

 

2) İlişkinizde dengeyi koruyabiliyorsanız

 

Sağlıklı ve mutlu bir ilişkide her iki taraf da hem alıcı hem verici olmalıdır. Eğer bir kişi bencilce hareket ediyor, diğer kişi de onu mutlu etmek için sürekli verici davranmak zorunda kalıyorsa, zamanla ilişkide denge kaybolacak ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

 

 

3) Kendinize zaman ayırabiliyorsanız

iStock_000026993803_Small (2)

 

İnsanın kendi kendine kalarak aklını sakinleştirmesi ve düşüncelerini toparlaması, duygusal ve psikolojik sağlığımız için önem taşıyor. Sevgilimizle çok fazla zaman geçirmek ve kendi ilgi alanlarımıza vakit ayırmamak uzun vadede her iki taraf için de boğucu hale gelebiliyor. Bu yüzden birbirlerine olduğu kadar kendilerine de zaman ayırabilen çiftler ilişkilerini güçlendirebiliyorlar.

 

4) Saygı ön plandaysa

iStock_000047739034_Small

Doğru ilişkide saygısızlığa ve duygusal şiddete yer yoktur. Çiftler birbirlerine saygıyla davranır; birbirlerini başkalarının yanında küçük düşürmez, sebepsiz yere yargılamaz, kontrol altında tutmaya ya da manipüle etmeye çalışmaz. Doğru ilişkide hatalar kabul edilir ve kırgınlıklar için özür dilenir.

 

 

Zeynep Alkara
İnsana dair her şeyle ilgileniyor; insani ilişkiler üzerine düşünmeyi, araştırmayı, yazmayı seviyor.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol