Erkekler ve Zaafları

Erkeklerin belirli kadınlara yönelik zaafları, aslında binlerce yıllık evrimsel gelişimleri boyunca nesilden nesile aktarılmış DNA’larında gizli. Gelin, erkeklerin kadınları çekici bulmasında rol oynayan faktörlere bir de bilimsel gözle bakalım;

Kırmızılım, sana yandı canım

**UK AND USA USE ONLY** Former Bond girl Monica Belluci on the red carpet prior to the presentation of "Don't Look Back" at the 62nd Cannes Film Festival

Kırmızı demek aşk demek, şehvet demek., tutku demek… Bir kırmızı tişört bile erkeklerin kadına yönelik algısını değiştirmeye yetiyor. Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre erkekler kırmızı giyen kadınları, mavi giyenlere göre daha çekici buluyorlar. Dolayısıyla bilim bize kırmızı giyenlerin çekicilik anlamında bir adım önde olduğunu söylüyor. 

Her gören ağladı, kalbini bağladı, dalgalı saçlarına

shay_mitchell_black_wavy_hair

Sağlıklı saçlar gençlik demek, gençlik demek çocuk doğurmak için elverişli olmak demek. Amacı genlerini gelecek nesillere başarıyla aktarmak olan erkek, sağlıklı ve parlak saçları gençliğin ve doğurganlığın belirtisi olarak görüyor, dolayısıyla güzel saçlı kadınları çekici buluyor. Ayrıyetten, İngiltere’de yapılan bir araştırma, erkeklerin uzun saçı hayat dolu olmakla, kısa saçı da ciddiyetle ilişkilendirdiğini ve yüzde 74’ünün uzun saçı tercih ettiğini ortaya çıkarmış. Bizden söylemesi 🙂

Sarı şekerim kalbine girerim, seni mahvederim

Kate-Hudson-30

Sarışınlık da aynı şekilde erkekler tarafından gençlik ve doğurganlık belirtisi olarak algılanıyor. Bazı bebeklerin saçlarınin önce açık renk olup sonra koyulaştığını hepimiz biliriz. Bu bakış açısıyla düşünürsek; sarışınların esmerlere oranla gençlik ve doğurganlık sinyalini daha çok verdiklerini söylemek mümkün.

Ah beli daracık çekirdek hatun, gel dudağına güller ekeyim 

Joan 4

Günümüzde birçok kadının güzelliği zayıf olmak zannetmesine rağmen aslında erkekler kadınlarda kiloya değil, vücuttaki orantıya bakıyorlar. Yani marifet 0 beden olmak değil, belirli bir bel/kalça oranını tutturabilmekte. Doğurmaya elverişli hale gelen bir kadında östrojen artışıyla birlikte genişleyen kalçaların, ince bir belle yarattığı kontrast erkeklere doğurganlık mesajı veriyor. Menapoz öncesi sağlıklı bir kadının bel/kalça oranı 0.67-0.80 arasıyken, erkeklerin gözüne en çekici gelen oranın da 0.7 olduğu tespit edilmiş. Dünyanın en güzel kadınlarından Kate Moss, Jessica Alba, Twiggy, Marilyn Monroe’nun bu orana sahip olması tesadüf değil. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, erkekler ortamdaki kum saati figürlü bir kadını ilk 200 milisaniye içerisinde tespit edebiliyorlar.

Yanayım yanayım, ateşlerde yanayım, o kırmızı dudağından bir öpücük alayım

meganfoxredlips

Why Men Don’t Have A Clue & Women Always Need More Shoes adlı kitaba göre uzmanlar, kadınların genital organları ile dudaklarının aynı ölçülerde olduğunu düşünüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin pembe ruj süren kadınların dudaklarına 6.7 saniye bakarken, kırmızı ruj sürenlere 7.3 saniye boyunca hiç gözlerini ayırmadan baktığı tespit edilmiş.

Hepimizin bildiği gibi bu özelliklere sahip olmayan fakat erkeğini ”bilimsel olarak” etkilemek isteyen kadınlar, makyaj, saç boyası, korse ve topuklu ayakkabı gibi modern çağın nimetlerden faydalanarak da benzer sonuçlar alabilirler.

Aşk ve sevgi dolu günler dileğiyle…

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol