Gömlek Mevzusu

Bizim ülkemizde şu gömlek mevzusu bir oturmadı arkadaş. Baksan dedelerden amcalara onlardan gencolara kadar bir ton insan gömlek giyiyor fakat gömlek giyiyormuş gibi durmuyor. O gömlekler ne üste oturuyor, ne şık duruyor, ne olması gerektiği şekilde giyiliyor ne de doğru seçiliyor. Allah da belamızı vermesin bizim. Şu mevzuyu biraz netleştirelim.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çıkŞimdi sakin ol ve o gömleği yavaşça içine sok

Burada bahsi geçen gömlek takım elbise gömleği. Şimdi gitmişsin almışsın takım elbise gömleğini giymişsin kotunun üstüne, içine de sokmamışsın o gömleği, öyle çıkmışsın sokağa. Olmaz canım kardeşim, olmaz öyle. Takım elbiseyle giyebileceğin gömleklerin etekleri daha uzun malum. Daha spor gömleklerin ise öyle bir derdi yok. Onları dışarıda bırakır gezersin. Kimse de sana ne yapıyorsun demez.

Yok ben illa gömleğim dışarıda olsun istiyorum diyorsan da bu sefer de spor gömlekleri alacaksın canısı. Onlarda da yine çok uzun olmayacak gömleğinin altı. Şu şekil misal;

Gelelim o gömleklerin yakalarına. Yakanın makbulu dik duranıdır canlar. Kravat, papyon gibi bir aksesuar takmadığın zaman o yaka kendini salmaya hazır bir şekilde durur. Tek başına gömlekle çıktığında belki çok göze çarpmayacaktır ama üstüne bir ceket giyeyim, vay efendim bir kazak çekeyim falan dediğin zaman o böyle iki yana yayılmış kelebek gibi duran yakalar can sıkar; sıkmıyorsa da sıkmalıdır zira yanlış bir yaka şeklidir.

Bu sıkıntıdan kurtulmak için misal eğer süper formal bir iş ortamın yoksa oxford gömlekleri hayatına ekleyebilirsin. O hani yakaları düğmeli, örgüsü bir farklı sanki desenli gibi can mı can gömlekler. Aha şu;


Bu iyi de benim daha formal gömleklerimde de bir düz yaka sorunu var onu nasıl çözeriz diyorsan onun da çözümü şu ufak arkadaşlardan geliyor;Yaka sabitleyici diyeceğim ben bunlara şimdilik eğer doğru bir terim varsa haberdar edin değiştirelim. Gömleklerin yakasının ucunda içte bir açıklık vardır. Oraya bunlardan yerleştiriyorsun gömlek yakaları dik duruyor. Bu basit plastik olanları çoğunlukla aldığınız gömleklerin içinde vardır. Ben Türkiye’de bulamadım ama bulan olursa yollasın bunların mıknatıslı olanları var iki parça halinde. Hop diye dimdik yakalar sunuyor.

Yakanın içinde bu arkadaşları ekleyecek yer yoksa ya bir terziye gidip ondan yardım alabilirsin ya da yapışkanlı sabitleyiciler var onları kullanabilirsin. Ya da yansın dünya diyorsan bu duvarlara falan yapıştırılan hamur gibi yapıştırıcıları yakanın içinde kullanabilirsin. Ufacık bir parça ile iki yakan bir araya gelir (Şu şakayı yapmamak için o kadar direndim ki sonunda pes ettim. Kusura bakmayın).

Ayrıca not olarak da ekleyelim. Eğer kazaktır, süveterdir, hırkadır falan giyersen gömleğinin üstüne yakan bu katmanların altında kalmalı. Yakalar dışarıda olmayacak. Hani aklında olsun diye diyorum güzel kardeşim.

Kalıplar, kalıplarımız

Gömlek alırken üstüne oturduğundan emin ol. Gidip de kendine büyük büyük gömlekler alıp gezme sokakta. En üst düğmeni kapadığında sadece 2 (yazıyla iki) parmağın girecek yakandan. Fazlası giriyorsa büyük o gömlek sana. Omuzlarının oturmasına bak bu arada. Bir daha gömlek almaya gittiğinde bir de bir boy küçüğünü dene üstünde. Eğer çok sıkmıyorsa ve kriterlere uyuyorsa onu tercih etmende fayda olabilir. Ha tam bedenine göre aldın ama yine de bir kumaş fazlası sıkıntın varsa terziler senin için varlar. İki dokunuş, hop gömlek üstüne cuk oturur.

Hap Bilgiler

a) Ütüsüz gömlek diye bir kavram yoktur. Ütülü olana gömlek denir, ütüsüz olana ise kirli çamaşır. Aradaki form sokağa giyilmez.

b) Gömleğini bir kere içine soktuysan bütün gün öyle kalmak durumunda. O yolun geri dönüşü yok. Ne demiş ünlü halk ozanı “ya içindesindir kemerin ya da dışında yer alacaksın”.

c) Elinin altında olmasında fayda olan gömlekler: 2 beyaz gömlek, 1 açık mavi gömlek, 1 kareli gömlek (Oduncu ya da piknik masası desenli olanları demiyorum. Karelinin de güzelleri var. Bulmak lazım)

d) Gömlek giymediğin gün iyi bir bahanen olsun. Böylesine güzel bir kıyafet parçasını giymemek için sebebinin çok sağlam olması lazım. Üstelik giyeceğin diğer kıyafetlere göre vücudunu da daha derli toplu gösteren bir parça. İyi bir gömleğin içinde hımbıl görünmen imkansız.

e) Sürekli takım elbise giymiyorsan deli gibi takım elbise gömleği alma. Çeşit kat araya.

f) KURBAN OLAYIM BASKILI GÖMLEK GİYME! (Hele o ejderhalı olanlar vardı bir ara, aman diyim)

g) Farklı tipte yakalar var ama özel kesim gömlek yaptırmak masraflı iş diye anlatmıyorum o kısımları. Eğer uygun fiyatlı terzi bulursan haber ver gidelim hepsini terziye yaptıralım. O sırada da farklı yaka tiplerini anlatırım.

emma

Bak kuralına göre gömlek giyince Emma Stone nasıl da onaylıyor seni. Aferin canısı.

Yok bunlar beni kesmedi bir de şuna bakalım, benim de süper bir kuralım var onu da konuşalım diyorsan at yoruma bakalım duruma.

Beylik Mevzular’a soracağım var dersen adres burada: birsorumvar@siberalem.com

 

 

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol