İlişkide Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Yolları

En eğitimlimizden, en tahsilsizimize neredeyse hepimiz zaman zaman bazı özgüven sorunları ve buna bağlı olarak gelişen kıskançlık duygusunu yaşarız. Hatta bu duyguyu kimi zaman öyle yoğun hissederiz ki, boş yere hem kendimizi hem ilişkilerimizi  yıpratırız. Peki nasıl başa çıkacağız bu kıskançlık illetiyle? İşinize yarayacak tavsiyeler yazımızda!

.

 1. Vaktinizi asla boş geçirmeyin!

Çok fazla boş vakti olan kişiler, hayattaki önemsiz ayrıntılara daha çok takılırlar. Oysa ki hayat vaktinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak güzelliklerle dolu! Henüz bir hobiniz yoksa hemen harekete geçin ve sizi mutlu edecek uğraşlar edinin. Bir şeylerle uğraşmak hem kafanızı rahatlatır, hem size yeni dostluklar kazandırır, hem de özgüveninizi artırır.

 İşte yapabileceklerinizden bazıları:

-Yabancı dilinizi geliştirmek.

-Enstrüman çalmayı öğrenmek.

-Müzik derneklerinde düzenlenen koro çalışmalarına katılmak.

-Belediyenin ücretsiz kurslarına katılmak. (Fotoğraf, ebru, makyaj… Mutlaka size uygun bir tanesi olacaktır. )

-İleri yaşlarda da yapabileceğiniz bir spor olan tenise başlamak.

-İkinci üniversiteyi okumak. (Aslında psikoloji okumak istiyordunuz da ailenizin zoruyla avukat mı oldunuz? Sınavsız ikinci üniversite okuyarak hayalinizin peşinden koşmamanız için hiçbir neden yok! )

Bu listeyi siz elbette daha da uzatabilirsiniz. Siz sevdiğiniz işlere kendinizi kaptırdığınızda bir zamanlar yaşadığınız kıskançlık krizlerine gülüp geçmeniz işten bile değil.

2. Özgüveninizi hep yüksek tutun!

Yoksa siz ayna karşısında hep kusurlarına odaklananlardan mısınız? Öyleyse bu tutumunuzu değiştirin. Burnunuzun kemerine odaklanmak yerine artık biraz gözlerinizin güzelliğine odaklanın. Geçmişinizdeki güzel anları ve başarılarınızı düşünün. Örneğin eşinizin size yaptığı bir iltifatı, iş yerinde aldığınız terfiyi, küçük yeğeninizin size olan sevgisini…  O kadar da kötü durumda değilmişsiniz sanki?

3. Başkalarındaki güzelliği takdir edin. 

Herkesin güzelliği kendine özeldir. Siz Brezilyalı esmer bir bomba olsanız da sizinle aşık atabilecek güzellikte sarışın bir İskandinav güzeli mutlaka çıkacaktır. Bunu asla unutmayın. Sevgilinizin gözlerinin bir başkasına kaydığını yakaladığınızda bunu içinize atıp tüm gün ortamı buzhaneye çevirmeyin. İşi espriye vurun. Eğer gerçekten yakışıklı / güzel biriyse, siz de beğeninizi dile getirmekten kaçınmayın.  Özgüvenizi karşı tarafa hissettirmeniz her zaman işe yarayacaktır.  Ayrıca karşıdan gelen bir Yunan heykeli ya da bir Victoria’s Secret meleği olduğunda arada siz de bakıverin canım! O kadarcık kaçamaktan bir şey olmaz 🙂

Unutmayın, zaman hayatta sahip olduğumuz en kıymetli hazine. Vaktimizi kıskançlıkla değil, en faydalı şekilde, mutlu ve dolu dolu geçirmek dileğiyle…

Asena Ö.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol