İlk Buluşma Tüyoları

İnternette tanışıldı, yazışıldı, konuşuldu ve ta ta ta taaam ilk buluşma günü geldi, çattı! İşte size bu özel güne dair hazırladığımız tüyolar:

2_siberalemBirinci buluşmada da, bininci buluşmada da temiz olalım, temiz kokalım.  Hoş kokacağım diye de parfüm şişesini sırtlayıp oturmayalım adayımızın karşısına. Assolistlerimize özenip, tüm şişeyi boca etmeye hiç gerek yok!

Hanımlar, ilk buluşmada ağır makyajdan kaçının. Bırakın sizi doğal halinizle görsün, sevecek olan her halinizle sevecek nasılsa. ; )

BU ÖNERİLERİ OKUMADAN İLK BULUŞMAYA GİTMEYİN!

• Abiye – janjanlı giysiler,  üst düzey toplantılara giyilecek ciddiyette takımlar giymek pek sevimli olmayabilir.

• Kuaföre gidip  saçlarınızı baloya gider gibi aşırı abartılı yaptırmayın. Kafanızdaki abartılı  kocaman bir topuz karşınızdakinin dikkatini direkt oraya çekecektir. Doğal olun, başarabilirsiniz, doğal halinizden çekinmeyin yahu!

• Genelde ayakkabı seçiminde yürümenizi zorlaştıran yüksek topuk ayakkabıları tercih etmeyin deriz. Hele gidilecek yer size sürpriz bir mekan ise  kesinlikle daha rahat bir şeyler tercih etmelisiniz. Gecenin sonunda sizi kucağına alıp, arabaya kadar taşımak zorunda kalmasını istemezsiniz herhalde.

• Giyim konusunda ise sakın üzerinde slogan, komik ifadeler ya da karikatür olan t-shirtler giymeyin. İster istemez göz bu t-shirt’e kayacak ve siz komik olduğunuzu düşünseniz de, karşı tarafın bu espriyi itici bulabilme ihtimali her zaman için var. Beyler size takım elbise giyin de demiyoruz tabii ki, kastımız daha sade daha günlük kıyafetler seçmeniz. Örneğin bir kot ve şık bir gömlekle hazırsınız demektir. Kendi tarzınız dışında giyinmek için kasmayın, doğal olun.

Beyler sözümüzü size; özellikle vücudunuzda dövme varsa bunu göze sokacak kıyafetler giymeyin, misal; atlet! Ya da ayaklarınızı sergilemeyin, sakın sandalet giymeyin. Kadınlar genelde sandalet giyen erkekleri itici bulurlar!

• Saç-sakal tıraşı da önemli bir ayrıntı tabii. Karşınsında kim  Robinson Cruiso’nun Türkiye temsilcisini görmek ister? Biraz bakım beyler;)

Hanımlar, çantanızda olması gerekenleri kontrol edin. Pudra, dudak parlatıcısı, parfüm gibi ufak şeylerin çantanızda olması sizi daha rahat hissettirecek. Kabul edelim ki bakımlı ve güzel olmak hepimizin takıntısı. Arada tuvalete gidip hafif bir makyaj tazelemesi size iyi gelecektir.

İlk buluşmada sohbet…

Rahat olun. Gergin olacak bir durum yok.

fb-Starbucks Couple• Kendini güvenme konusu da fazlaca abartmayın. “Ben şöyle iyiyim, böyle süperim.”  gibi söylemleriniz hem karşınızdakini korkutur, hem de sizi fazlasıyla komik duruma düşürür.

• İçimizde, dışımızda, doğala en yakın halini almaya çalışarak gitsin buluşmaya. Bir nebze şekil değişikliği doğaldır belki ama mesela gevezenin tekiyseniz görüşme süresince fazla konuşmayayım diye kasmayın. Kameraya oynamayalım baylar bayanlar, bu işin bir de perde arkası var. ; )

• Başlangıç olarak günlük hayatınızdan, boş zamanlarınızda ne yaptığınızdan, nerede yaşadığınızdan, ailenizden, arkadaşlarınızdan bahsedebilirsiniz. Ortak ilgi alanları bulup, bunların üzerinden muhabbeti geliştirin. Mesela ortak sevdiğiniz bir film veya müzik türü hakkında sıkı bir konuşma yapıp, onu etkileyebilirsiniz. Muhabbet ilerledikçe politika veya din gibi genelde korkulan konulardan bahsedebilirsiniz. Bu bakış açısını anlamanıza yarayabilir.

• Para, pul, kazanç konularını ortaya sermek de hoş olmaz. Ne azlığından yakının, ne çokluğundan kabarın. Her ikisi de soğuk ve itici bir hava yaratır.

• Daha ilk buluşmada kaç çocuk istediğinizden veya gelecekteki ikiniz hakkındaki planlarınızdan bahsetmeyin. Karşı taraf  korkabilir, korkmasa da samimi gelmeyebilir. E durun daha ilk görüşme yahu! Hah, tabii konuşmak kadar karşı tarafı dinlemek de önemli. Neymiş, arada dinliyormuşuz. ; )

Konuşurken jestlere de aman dikkat! Elinizi kolunuzu mitinglerdeki politikacılarımız gibi aşırı kaldırıp, indirip, sallamayın. Bu karşı tarafa kendinize özgüven duymadığınızı düşündürtebilir.

• Mesajlaşmalardan edinilen bilgiler üzerine; karşı tarafın kıymet verdiği konular hakkında altı boş kalan talihsiz espriler yapmayalım. Muziplik adına yapılan sakar espriler koşarak kaçma ihtiyacı yaratabilir.

Özel konulara fazlaca girilmeden; edebiyattır, sinemadır, iş hayatıdır konuşulsun. Bunları konuşurken takınılan tavırdan ipuçları atılsın karşı tarafa. Aşk, birliktelik gibi ulvi konular ilk seansın meseleleri olmasın mümkünse.

• 5 yıllık kalkınma planlarımızı, kariyer hedeflerimizi de masamıza yatırmayalım. Geçmiş bahar mimozalarımızdan da fazlaca dem vurmayalım. Bugün neredesiniz, nasılsınız sakince bunlardan bahsedin.

İlk buluşmadan soru-cevap oyunu oynamayalım. Zaten belli başlı meraklarımızı mesajlaşırken gidermiş olmalıyız.  Öğrenmek istediklerimizi de muhabbetin gidişatı içinde yakalamaya çalışalım olmaz mı?

• Konuşurken küfürlü veya argo sözler kullanmayın deriz. Bunu zaten normal yaşantınızda da yapmayın. Ne kadın, ne erkek kimsenin ağzına bu tarz sözcükler hiç yakışmıyor.

• Vücut dili oldukça önemlidir. Aşırı el-kol hareketi, gözleri kaçırma, sürekli parmaklarınızla oynamak sizi karşı tarafa güvensiz olduğunuz düşüncesini sunacaktır. Bu nedenle direkt göz temasına dikkat, hem konuşurken hem de onu dinlerken gözlerinin içine bakın! “Heyecandan” dediğinizi duyar gibiyiz, ama biraz sakinleşin, karşınızdaki de sizin gibi bir insan!

• Eğer ilk buluşmada kilitlenip ne konuşacağınızı şaşıracağınızı düşünüyorsanız, yolda gelirken kafanızda ufak tefek konu başlıkları düşünebilirsiniz. ; )

• Eğer buluşmanızı bilen ve üstüne üstlük meraklı kız arkadaşlarınız varsa, cep telefonunuzu sessiz moduna almanızda fayda var. Tam güzel bir sohbet ortamı oluşmuşken aniden çalan bir telefonla bunun bölünmesini istemezsiniz herhalde, öyle değil mi?

• Başlangıç olarak günlük hayatınızdan, boş zamanlarınızda ne yaptığınızdan, nerede yaşadığınızdan, ailenizden, arkadaşlarınızdan bahsedebilirsiniz. Muhabbet ilerledikçe politika veya din gibi genelde korkulan konulardan bahsedebilirsiniz. Bu bakış açısını anlamanıza yarayabilir.

siberalem• Konuşurken aradada iltifat ederek flört etmeyi unutmayın. Tabii bunu abartılıp “yavrum ne de güzelsin sen!” gibi kaba cümleler kurmayın. Kibar ve centilmen olun. Mesela aynı cümleyi “bu arada ne kadar da güzelsiniz” şeklinde kurabilirsiniz. Kısacası azıcık kompliman yapın, pozitif ve güler yüzlü olun. Karşısında somurtup oturan birini görmek kim ister ki, içini karartmayın, hadi ama ; )

• Karşılıklı sus pus olmayalım diye hemen de tuttuğunuzun takımın o hafta aldığı galibiyetten bahsetmeyin. Tamam spor da güzeldir, konuşulmalıdır ama belki karşısınızdaki o kadar ilgili değildir. Daha ileri de bu galibiyetlerden bahsedersiniz, hele bir ilişkiniz başlasın da. ; )

• Gidip bir de eski kız arkadaşım şöyleydi, böyleydi diye anlatıp karşı tarafı da kızdırmayın ve sonra da demedi demeyin. 😉

Sakız çiğneme konusunda da dikkatli olun. Şapır şupur, balon yapıp patlatarak sakın çiğnenmesi kadar daha ilk anda sizi itici kılacak başka bir eylem yoktur herhalde.

• Beyler, utangaç olmayın, öyleyseniz de aşmaya çalışın. İstatistikler gösteriyor ki; kadınlar, utangaç erkekleri arkadaş olarak seçiyor, kendine güvenen erkekleri ise sevgili!

İlk Buluşmada Yapılmaması Gerekenler
İlk Buluşmada Neler Konuşulur?
İlk Buluşmada Asla Düşmemeniz Gereken 5 Giyim-Kuşam Hatası
İlk Buluşma Makyajı
İlk Buluşmada Yapılabilecek En Ölümcül 6 Hata
İlk Buluşma Hazırlıkları: Korkularınızla Yüzleşin!
İlk Buluşma Hazırlıkları: Vücut Bakımı
İlk Buluşma Hazırlıkları: Cilt Bakımı
İlk Buluşma Hazırlıkları: Saç-Baş
İlk Buluşmayı Eğlenceli Hale Getirecek Oyunlar
İlk Buluşma Sonrası

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol