İlk Mesaj Nasıl Olmalı?

Yeni biriyle tanışırken ilk mesaj nasıl olmalı ve mesajlaşma nasıl devam etmeli… Bu soru arkadaşlık sitelerindeki herkesin kafasına takılır ve cevabına zaman zaman ihtiyaç duyar… Biz de, bu sorunun cevabını, Siberalem’in kadın üyelerinden öğrenmeye çalıştık. İlk mesaj konusunda ve ilk mesaj sonrası konusunda sorularımızı ve bayan üyelerimizin cevaplarını sizler için derledik.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık


İlk Mesaj ve Mesajlaşma

Soru: Sizi etkileyen ilk mesajlara örnek verir misiniz?

Cevaplar:
1. İlk mesaj beni çok etkilemez, konuşmanın gidişatı önemlidir. İlk mesaja bakarak yorum çıkarmayı ön yargılı buluyorum. Bir kadın üyemizden örnek: “Tanıştığım üye ile birbirimizin profillerine baktık, sonra selam faslının ardından konuşmaya devam ettik. O işinden gücünden bahsetti, ben de kendimden bahsettim. Genel şeyler konuştuk, zamanla ve tanıştıkça detaylı şeyler konuşmaya başladık.”
2. İlk mesajda esprili bir söz olursa hoşuma gider, karşımda eğlenceli mizaçlı biri olduğunu bilerek konuşurum. Örnek: “En sevdiğim karikatüristlerden birisi Umut Sarıkaya, profilimde de yazıyor. Mesela bana onun bir karikatüründen bahsederek mesaj atanlara hevesle dönüyorum. Ve profilinde karikatür seven insanlar olduğunu görünce ben de yazıyorum. Demek ki frekanslarımız tutar diyorum.”
3. Biriyle tanışmanın önemli ve ciddi olduğunu düşünürüm. Normal tanışma cümleleri ve resmi bir üslupla konuşmak isterim. Örnek: “Erkeklerin lafa kaba saba girmesi benim cevap vermeme nedenim oluyor. Profilimde kendimi anlattım, ciddi biriyle konuşmak istiyorum ve buna göre kendimi anlattım. Kaba saba bir adamın profilimi okumadığını anlıyorum ve konuşma başlamadan bitiyor.

Soru: Konuşmanın devam edeceğini ve dışarı taşınacağını nasıl anlarsınız? Birisi, yazışma esnasında sizde bu fikri nasıl uyandırır?

Cevaplar:
1. Bazen biriyle konuşmaya başlıyoruz, hatta günlerce site üzerinden yazışma devam ediyor. Neler yaptığımızı konuşmak, günümüzün nasıl geçtiğinden bahsetmek güzel oluyor. Ama bir anda konular bitince konuşacak yeni bişey de üretemeyince iletişim kopuyor. Bazen benim aklıma yatmıyor, bazen de karşı tarafın aklına yatmıyordur. Bu anlık bir paylaşımmış demek ki… Çok uzun zaman geçmeden yüz yüze görüşülmesinden ve ortak ilgi alanlarının bulunmasından yanayım.
2. Ben konuşmayı siteden çok da uzatmadan yüz yüze görüşmekten yanayım. Uzun uzun konuşunca karşındaki ile birbirinize umut bağlıyorsunuz ve eğer iki taraf da birbirinin hayal ettiği gibi birisi değilse üzülmek mümkün. Konuşmada bir ışık varsa, detaylara çok takılmayın, günü saati ayarlayıp bir çay kahve sohbeti yapın.
3. Sitede tanıştığım bir adamla, önce sosyal medyada bağ kurmam gerekir. Güvenilir biri olduğunu bilmek isterim. Sosyal medyada iyi bir imajı varsa, söyledikleri ve yansıttıkları birbirini tutuyorsa tanışırım. Mesajların önemli olanı gerçek ve dürüst olanlardır. Çok zor değil, dürüst olun yeter.

Denenmiş ve işe yarayan ilk tanışma yaklaşımları:

 

– Bu fotoğraf Paris’te mi çekildi? (Fonda Pisa Kulesi varsa İtalya’dan girin konuya tabii)

– Profilinde okuduğunuz bir şeye referens verin. Mesela, en iyi pişirdiği yemeği bir de sizin özel tarifiniz ile denemesini önerebilirsiniz.
– Fotoğraflarından bir şeye referans verin, fotoğrafın çekildiği yer, fotoğrafta içtiği içecek ya da üzerindeki bir detay olabilir.
– slm, mrb gibi kısaltmaları asla kullanmayın. “Sizinle tanışmak istiyorum” demeyin, zaten tanışmak istemiyorsanız burada karşılaşmaştınız.
– Hayat hikayenizi içeren uzun bir mesaj size puan kaybettirir. Detayları ilerleyen dakikalara bırakın.

 

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol