Jilet Gibi Olmak İçin

Beylik Mevzular, Siberalem Blog’un takipçilerine hayat deneyimlerini sunmaya devam ediyor. Jilet gibi olmanın sırlarını ondan dinleyin, cidden aklınızda bir lamba yanacak. Bizden söylemesi, bu kıymetli bilgileri baba, oğluna vermiyor yeri gelince…

Sabahın kör şafağında uyanmak yeteri kadar büyük bir sıkıntı değilmiş gibi bir de üstüne trafiktir, geç kalmaktır, tıklım tıkış toplu taşımadır, bunlarla uğraşıyoruz. Haliyle ofise geldiğinde enerjinin büyük kısmı çekilmiş halde güne devam etmeye çalışıyorsun. Bütün bunların üzerinde bir de zaten az olan enerjiyi sabahları karar vermelerle geçirirsek iyice sıkıntıya düşeriz. Hayır işin kötü tarafı ben uykulu halime zerre güvenmiyorum, o herifin kararları bütün gün üzerimde kalıyor. Her gün, bütün gün jilet gibi olmanın anahtarı elimde.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık

Gün Geceden Başlar

İlkokul hocamın bir şiir kitabı vardı. “Gün Geceden Başlar” diye. Şimdi o burayı okumuyordur ama bu cümle onundur. Bunu uyarlarsak gündelik hayatımıza çok rahat ederiz. Öncelikle bir sonraki günün işini geceden halletmekte fayda var. Giyim kararlarını geceden verip kıyafetleri ortaya çıkart. Ortaya çıkartacak yerin yoksa bile git tek tek kontrol et. Misal gömlek giyeceksin ama “O” gömleğinin ütüsü bozulmuş, düğmesi atmış, yanında bir yırtık var, kedin tırnak atmış, başına bir şeyler gelmiş. Şimdi sen onu geceden gördüğün için çözüm getirebilir ya da yeni bir kıyafet seçebilirsin. Bir de sabah geç kalktığını ve aklında olduğu için o kıyafetleri giydiğini, bu sırada hatayı fark ettiğini, sonra düzeltmek için çabalarken geç kaldığını, sonra iyice sinirlendiğini düşün. Hoş değil. Geceden hallet bu işi.

Ayrıca mesela çantanı da geceden hazırla. İlkokuldan liseye kadar çantayı geceden hazırlamaktan nefret eden bendeniz şimdi sabaha bu işi bırakamaz oldum. Her gün evden kahve getiriyorum yanımda. Geceden hazırlıyorum makineyi, sabah bir tuşa basmak kalıyor. Bir de onunla uğraşıp vakit harcamıyorum. Çantama yanımda ne olacaksa hepsini koyuyorum sabah bir daha strese girmiyorum. Misler gibi. Ben, bana ne kadar kazık atsam da sabahları, hepsinin telafisini geceden hazırlamış oluyorum özetle.

Hazır olup öyle yat yatağa.
Hazır olup öyle yat yatağa.

Gündüz Rutinin Olsun

Gir Youtube’a herkes bir “my morning routine” videosu çekmiştir. Senin de olsun bu rutinin. Sabah kalktığın zaman serseri mayın gibi ortada gezme. Sırasıyla yapacaklarını kafanda oluştur ve her sabah aynı hareketlere aynı sırayla sadık kal. Benim için bu kalk – kahve makinesinin düğmesine bas – tuvalet – duş – diş – giyin – kahveyi al – fişi çek (pimpirikliyim biraz ne var?!) – çık şeklinde ilerliyor. Bu rutini oturttuğumdan beri, ki üç dört senesi var, kafam çok rahat sabahları. Ne kadar çabuk çıkmam gerekirse gereksin ne yapacağımı biliyor olduğum için hepsini biraz daha hızlı yapabiliyorum. Ha, çok mu vaktim var o gün? O zaman yaya yaya yapıyorum ama yine aynısını yapıyorum. Rutinin en pis tarafı bu. Bir gün dahi bozarsan ertesi gün yine saçmalama ihtimalini artırıyorsun. Ya da ben çok akıllı bir adam değilim ondan bozuluyor bende bilemedim. Ama rutinin olsun bir tane. Kalkar kalkmaz karar vermemeye çalış bir şeylere.

Bunlar hep rutin.
Bunlar hep rutin.

Düzenli ol, Karar Verme

İş dönüp dolaşıp karar vermemeye geliyor. Yapma arkadaşım, sabah sabah kendine bu eziyeti yapma. Yarı uykulu yarı uyanık halin senin jilet gibi olmanı umursamayacak. O yüzden mümkün mertebe ona güvenme. Ama mecbur kaldıysan, o uykulu halin karar verecekse o zaman onun yanlış kararlarını minimize et.

Gardırobun birbiriyle uyumlu olsun. Onu seçtim, bunu çektim, bunu aldım, hop oldu diyebil.
Kıyafetlerin yerli yerinde olsun. Hayatının tamamını dağınık, düzensiz, umursamaz geçiren biri olan ben bile bunu söylüyorsam emin ol doğrudur. Sabah elini attığın yerde aradığını bulamamak kadar sinir bozucu bir şey yokmuş şu hayatta. Düzenli dolap demek hızlı karar vermek demek.
Bak iki maddeyle karar verme noktasında oluşabilecek hataları yok ettik. Tertemiz.

Ben dedim sana düzenli ol diye
Ben dedim sana düzenli ol diye

Anahtarını Gizle

Ertesi sabah yapman gereken, hatırlaman gereken, yanında olması gereken şeyleri sabah evin içinde deli danalar gibi aramak hem yaptığın bütün hazırlığı mahveder, hem üstün başın ister istemez dağılır, hem sinirin bozulur. Bunun yerine anahtarını gizle. Anahtarını o gün unutmaman gereken şeyler neyse onların altına koy. Çıkarken anahtarını almak noktasına geldiğinde ıvır zıvırları alarak anahtarına ulaş.

Anahtarını unutuyorsan eğer, ki bir dönem ben sıkça unutuyordum, kendine zihinsel bir liste hazırla. Evden her çıkışında listeyi gözden geçir. Cüzdan, anahtar, telefon, çanta, her şey yolunda, çıkalım gidelim.

Burada yazdığım her şey benim derdime derman oldu. Umarım senin de işine yararlar. Senin de çok sağlam bir taktiğin varsa bizimle paylaşırsan seviniriz. Aldığın kahve paketlerinin hepsinin içinde telefon numaramın bir parçası var. Onları toplayarak bana ulaşabilirsin.

Bir Beylik Mevzular yazısının daha sonuna geldik. Merak ediyoruz, bu yazıyla ilgili yorumlarınız neler. Siberalem ekibine de yorum yazın!

Beylik Mevzular

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol