Kendini Çekici Kılma Kılavuzu

Homo Sapiens yani modern insan, yaklaşık 50.000 yıl önce, ortaya çıktığından bu yana epey evrimleşti ve değişti. Ancak, onca zaman içinde değişmeyen bir şey var: Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi. Yani insanın yemek, çatı, korunma ve cinsellik ihtiyacı değişmedi.

İhtiyacımız değişmedi ama koşullar değişti. İnsanlar, 50.000 yıl boyunca, kabilelerden şehir hayatına, kendisini çekici kılmanın, sonra daha da daha da çekici kılmanın yollarını arıyor. Aslında epey matrak bir durum bu, 50.000 yıl geçmiş ama biz hala arıyoruz durumu… Bulan vaaaar, bulamayan var. Olan var, olamayan var…

Dedik ki cinsellik, karşı cinse (veya hemcinse) kendini beğendirme ihtiyacı ihtiyaçlar hiyerarşisinde en temel ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor, çünkü aslında bizler aslında birer memeli olarak dünyaya geliyoruz. Sadece memeli olarak doğup ölsek, aramayacağız zaten. İçgüdülerimizle yaşayıp gideceğiz. Ancak, sadece insanda olan üst beynimiz bizi rahat bırakmıyor… Çünkü kendisi biraz huzursuz, biraz da meraklı. İşleri karmaşık hale getirmeyi seven üst beynimiz ve bu beyni paylaşan bir grup insan, yemiyor içmiyor, erkekleri ve kadınları karşı cinse çekici kılan unsurlar nelerdir diye araştırmalar yapıyor. Araştırmadan kısa başlıklar geçersek, aslında çok da şaşırmıyoruz.

Kadınlar! Elinizdeki kereviz saplarını yere bırakın ve özgürleşin; zira araştırma sonuçları bize diyor ki erkekler yumuşak ve yuvarlak hatlı kadınları tercih ediyor. Ağır parfümleri terkedin, zira hafif ve güzel kokulu kadınlar erkeklere daha çekici geliyor. Aşırı koyu makyajı bırakın, bakımlı kadın daha alımlı diyor erkekler ama aşırı makyaj bir şeyleri gizlediğiniz izlenimi veriyormuş. Valla ben söylemiyorum, araştırma sonuçları böyle! Ha bir de buna en çok mutlu olan benim herhalde, erkekler kendilerinden daha kısa kadınları çekici buluyormuş… Bu durumda, şayet bekar olsaydım, kısmetim epey geniş bir yelpazeye yayılabilirdi 🙂

Erkekleeeer, siz de önce her sabah güzel bir duş alıp evden çıkın, zira ter kokusunun çekici geldiği yıllar milattan önceydi. Ayrıca sevgili hipster arkadaşlarım bence artık tıraş olsanız iyi olacak, çünkü kadınlar kirli sakalı çekici bulmakla beraber uzun sakalı itici buluyor (ben değil valla araştırma sonuçları söylüyor!). Kadınlar kendilerinden daha uzun erkekleri çekici bulmakla beraber, şayet erkek komikse (sulu değil mizah dolu olanları kastediyor araştırma) o zaman telafi mümkün oluyormuş. Bu durumda, bence tez elden Cem Yılmaz esprilerine sarılın… Espri pratiği yapın.

Tüm bunların yanında her iki cins için de en büyük çekicilik güzel bir gülümseme ve anlamlı gözler imiş. İnsan ne zaman güzel güler? Mutluyken.
İnsan ne zaman güzel bakar? Güzeli görme yeteneğine sahipken.

Gözleriniz ve yüzünüz hep gülsün dileklerimle!

Talyaa Vardar, BSc, MAPS, PCC

Yönetici Koçu
Sanat Terapisti
Eğitimci

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol