Koku ve Çekim Gücü

Kimse ilk buluşmada kötü kokmak istemez, hatta hemen hemen herkes ilk buluşmada parfümlenir… Peki seçtiğiniz koku acaba karşı cinste çekim mi yaratıyor yoksa itiyor mu?

Bilim insanları hayvanların koku yoluyla birbirine çekildiğini ispat ettiler, şimdi de insanda aynı şey oluyor mu diye araştırıyorlar. 1959 yılında, dişi memeli hayvanlarda afrodizyak etkisi yaratan bir sıvı olduğunu ispat ettiler. Bu sıvıyı çok uzaklardan bile koklayabilen erkek hayvanlar deliriyor ve kokunun geldiği yöne bir an önce ulaşmaya çalışıyormuş. Aynı şekilde erkek memeli hayvanların da bir sıvı salgıladığını ve bu sıvıyı dişilerin koklayabildiğini ispatlamışlar. Bu bilgiden yola çıkarak, bilim insanları, bizde neler oluyor diye merak ederek araştırmaya başlamışlar.

Yıllar yıllar önce “Kadın Kokusu” diye Al Pacino’nun oynadığı bir film vardı. Al Pacino’nun gözleri görmüyordu ancak koku duyarlılığı çok gelişmişti ve kadınları öyle tanıyabiliyordu. Farkında olarak veya olmadan, birbirimizin ten kokusuna tepki verdiğimiz ispatlanmış durumda. Ya çekiyoruz, ya itiyoruz. Ya çekiliyoruz, ya itiliyoruz.

Utah Üniversitesi, herkesin bir ten kokusu olduğunu ortaya koymuş. Ergenlikten itibaren bedenimiz bir koku yaymaya başlıyormuş ve her bedenin bir kokusu varmış.

Eş seçimimizi acaba burnumuzla mı yapıyoruz diye bir soru gelmiyor değil hani aklıma… Ve tabii hemen bilim cevap veriyor: Tahminimizden çok daha fazla.

Bern Üniversitesi’nin bir araştırması, kadınların, genetik yapıları kendilerinden farklı olan erkeklerin kokularını daha çekici bulduğunu kanıtladı!

Peki hangi kokular, nasıl etki yaratıyor? İşte size cevabı:

Limon: Sağlıklı olduğumuz mesajını veriyor.
Lavanta: Rahatlatıyor.
Lavanta ve okaliptüs: Uyarıyor.
Gül yağı: Yatıştırıyor, sakinleştiriyor.
Bergamot: Anksiyeteyi gideriyor.
Yasemin ve portakal: Mutluluk duygusunu yükseltiyor.

Acı haber; Pek çok kadın parfümün içinde kullanılan “misk” kokusuna erkeklerin burnunun duyarlı olmadığı ispatlanmış; meğerse misk kokusuna kadın burnu duyarlıymış. Sanırım parfüm firmaları bunu bizden daha önce biliyordu.

Araştırma sonucundan benim çıkarımım: Çekim gücünde parfüm “out”, esanslar ve kokulu yağlar “in”.

Tanıdığım tüm kadın ve erkekler kendilerine çekici gelen kokuları seçiyorlar, hemen herkes parfüm kullanıyor… Parfümlere ayırdığımız bütçenin çekiciliğimiz üzerinde bir katkısı olmadığını da öğrenmiş olduk. Belki biraz tasarruf etme zamanımız gelmiştir, ne dersiniz?

Ferah bir bahar dilerim.

Aşk burada!

Talyaa Vardar, BSc, MAPS, PCC

Yönetici Koçu
Sanat Terapisti
Eğitimci

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol