Kravatlar Hakkında

Kravat konusu, tüm dünyada ve bizde kanayan yara. Gün geçmiyor ki, kravat kullanımıyla ilgili yeni bir laf edilmesin… Yahu o kadar ki, kravat/gravat/kıravat gibi yazımlarda görüleceği gibi yazımına da daha karar verememişiz. Beylik Mevzular, bu konudaki dertlere derman buldu. Okumak ve çare bulmak size kaldı.

Her gün işe giderken zorunluluktan kravat takan ve bu işten zerre keyif almayan insana eziyet gibi gelen kravat, benim için bir keyif haline geldi son zamanlarda. Zorunluluğum yok ya kravat takmak için, o halde neden takmayayım? Tabi şimdi hak veriyorum kravattan tiksinenlere. Neticede ortaokul, lise, sonra iş hayatı falan derken kusturana kadar taktırdılar o kravatları bize. Fakat ister keyif olarak olsun, ister iş sebebiyle olsun hayatımızın bir parçası ve kullanıyoruz bu mereti. Şimdi asıl mesele, onlarca kravat arasından sahip olmamız gereken kravat tiplerini ayıklayabilmek. Aklını yitirmene sebep olacak kadar çok kravat modeli var piyasada. Şimdi sakin ol ve elindeki şakalı komikli kravatı yere bırak zira hiçbir işine yaramayacak.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık

Aferin iyice düzelt onu.
Aferin iyice düzelt onu.

Düz Kravat

Şimdi canısı öncelikle bir tane düz kravat almakta fayda var. Her türlü işine yarar. Kırk yılın başında takıyor olsan da haftanın her günü işe takıyor olsan da bir iki tane elinin altında düz, sade kravat olması hayatını kurtarır. Hem riske girmezsin deseni uydurmak konusunda, hem çok göze batmadan şıklığı yakalarsın. Tertemiz. Renk konusunda iki noktaya dikkat etmek lazım tabi. Birincisi neon renklerden ya da parlak renklerden mümkün mertebe uzak dur. Hatta mümkünse vebalı gibi yaklaş o renklere. Daha koyu, dolgun renkleri tercih etmekte fayda var. Lacivert olur, efendim bordo olur falan. İkinci husus ise siyah kravattan uzak durmak. Bizim ülkede malum siyah kravat bir gelenek gibi yayılıyor. Ancak ne var ki, Siyah Giyen Adamlar setinden fırlamadıysan hiçbir şekilde şık duran bir görüntü değil. Sokakta, gündelik yaşantıda siyah takım elbiseden de, siyah kravattan da uzak durmak gerek. Demedi deme.

Bak, mis gibi. Ben yeşil severim diye koydum ama sen lacisini seçersin, bordosunu seçersin o sana kalmış.
Bak, mis gibi. Ben yeşil severim diye koydum ama sen lacisini seçersin, bordosunu seçersin o sana kalmış.

Küçük Noktalı Kravat

Misal düz kravat takacağın yerde bunu tercih edebilirsin bence. Sade kravatlarda olduğu gibi bunlar da rahatça uyum sağlayacaktır kıyafetlerine, zira noktalı başka bir kıyafet parçası olmayacak üzerinde. Kalkıp noktalı bir takım elbise yaptırdıysan o zaman durum başka tabi. (Umarım öyle bir şey yaptırmamışsındır canısı. N’olur yaptırmadım de.) Yine koyu ve dolgun bir renk seçmekte fayda var taban için. Zaten üzerindeki noktalar biraz daha canlılık getirecek kravatın genel duruşuna. Bende mesela koyu gri üzerine beyaz minik noktalı bir kravat var ve o kadar seviyorum ki onu, bağrıma basasım geliyor. Bir de şunu söyleyeyim aman noktalarının boyutunu ve genel olarak renk uyumunu iyi ayarla. Neticede palyaço kravatları da noktalı ama bizim istediğimiz kravatlar onlardan değil.

 Yeşilden baymayayım seni diye kırmızı koydum bu sefer.
Yeşilden baymayayım seni diye kırmızı koydum bu sefer.

Şal Desenli Kravat

Şal desenini kim ürettiyse, ona sevgim saygım öyle büyük ki, anlatamam. Hastasıyım şal deseninin. Kabul edilir olsa her şeyimi sadece şal deseni yapar öyle gezerim. Ama tabi bu benim şahsi hastalığım ve size de bulaştırmak gibi bir niyetim yok. Bu kravat illa olsun gardırobunda diyemem tabi ama arada bir şekil yapayım havam olsun dediğin anda çekip takarsın. Süper ciddi toplantıya giderken takmamakta fayda var yine de uyarmış olalım. Bir de dikkat etmekte fayda olacak bir nokta daha var ki o da şal deseni bazı yaka mendillerinde kullanılıyor. dolayısıyla o noktada iki defa düşünüp hareket etmekte fayda var eğer kullanıyorsan yaka mendili.

Yavrum benim be, kravat gibi kravat.
Yavrum benim be, kravat gibi kravat.

Çizgili Kravat

Şimdi bizim ülkemizde bunun bir olayı yok, bildiğin çizgili kravat. Ama yurt dışında kravatın çizgilerinin sağdan sola mı soldan sağa mı olduğuna göre farklı anlamları var. Bir tanesi üniversite kravatı bir tanesi de askeri kravat. Bizi ilgilendiren bir kısmı yok bunun ama bilmiş ol diye atıyorum bilgiyi ortaya. Bizi ilgilendiren kısmı bu kravatların iş ortamında ziyadesiyle kabul gördüğü. Ama tabi bu tarz çizgili kravat seçerken bizim de yapmamamız gereken iki hata var. Birincisi liseli gibi durmak (kızmayın liseliler), ikincisi de otobüs şoförü gibi olmamak (otobüs şoförleri de kızmasın bize). Ha tabi bir de takım renklerinde kravat takmamayı da tercih edebilirsin. Eğer gerçekten kulüp üyesiysen durum başka ama onun dışında yapma. Sen bilirsin tabi. Ama yapma bence.

çizgili-lacivert-kravat-768x768Ekose Kravat

Bu kravatlar yeniden mi moda oldu nedir bir süredir çok gözüme çarpıyor. Namuzsuzlar pek de güzeller. Fakat işte bir üstteki kravatta olduğu gibi bu da bir anda seni liseliye çevirebilir. O yüzden temkinli yürümekte fayda var. Bir de her şeyle uymuyorlar. Başka kareli desenler varsa üzerinde biraz zor uyum sağlarlar ama mesela şöyle bir chambray gömlek, üstüne kot ceket onun üstüne ekose kravat şekli yaparsan uyar gibi de geliyor.

Görsel ararken buldum ya la anlattığıma benzer bir şey. Bak bu şekil olduğunda oluyor.
Görsel ararken buldum ya la anlattığıma benzer bir şey. Bak bu şekil olduğunda oluyor.

Örgü Kravat

Bak bu kravat tamamdır. Öyle çok ciddi iş ortamlarında takabileceğin bir şey değil ama yavaş yavaş kendini kravat takmaya alıştırırken – aynı zamanda çevreni de senin kravatlı oluşuna alıştırırken – sahip olmak isteyeceğin kravattır. Ne çok ciddi ne çok gevşek tam arada tertemiz bir kravat. Bir süre sonra hafta sonu kravatın haline gelebilir. Çok canısı bir kravattır. Al git ikinci defa düşünme. Tabi tekrar hatırlatalım ciddiyeti çok düşük bir kravat bu.

Yeşille başladık öyle de bitirelim.
Yeşille başladık öyle de bitirelim.

Gardırobunda bu kravatlar olduktan sonra kafan rahat bir şekilde hareket edersin arkana bakmadan. Benim aklıma gelenler birincil olarak bunlar. Temeli attıktan sonra tabi çıldırmak serbest. Artık çiçek desenli kravat mı alırsın, yün kravat mı alırsın onlar senin bileceğin işler. Olmazsa bir ara da onların üstünden geçeriz. Senin bu konuda eklemek istediğin muhakkak bir şeyler vardır, onları da ulaştırırsan bana eklemeyi yaparız. Mevzu çok basit, en yakın GSM operatörünün bayisine gidip onlardan ekstra soslu cep telefonu tarifesi istiyorsun onlar da seni bana ulaştıracak özel hattı veriyorlar.

Beylik Mevzular yazdı, Siberalem Blog yayınladı, e siz de yorumlayın… Blogumuzda başka neler görmek istersiniz?

Beylik Mevzular

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol