Rahat Bir Yaz

Yaz güzel de kime güzel? Yazın tadını çıkarana güzel. Beylik Mevzular, yazını tadını çıkarmanız için üzerine düşeni yaptı ve rahat bir yazın temel parçalarını mercek altına aldı. Size de keyifli bir yazı okuma zevki kaldı…

Yanıyoruz. Daha da yanacağız. Yanmak ne kelime, klimanın altında kalıp zatürre olup bir de içten yanacağız. Yazları benim için denize girebilme ihtimali ve geç kararan hava haricinde eziyet gibidir. O sıcak, o nem, o hunharca kokan ve kokmakta ısrar eden insanlar, o yapış yapışlık hissi… Ama el mahkum dişimizi sıkıp muhteşem sonbahar günleri kalana kadar hayatta kalmaya çalışacağız. Bu sürede de bazı parçalar bize çok iyi gelecek.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık

Kanvas Şortlar

Eveeeeet efendim. Geldik bir kamuflaj-kargo şortlarının daha sonuna. Artık o şortları sadece metalci abilerimize ve genç kardeşlerimize bırakalım. (Alper naber?) Onlar dışında geri kalan kısım olarak bizler önü düz, kanvas, diz üstü şortları tercih edelim. Pantolon şıklığı + yaz esintisini hissedebilme ihtimali = kanvas şortlar. Mis gibi denklemi koyayım buraya. Bunun üstüne polo tişört de olur, gömlek de olur. Altına spor ayakkabı da olur, boat shoe da olur.

Bunu J. Crew sitesinden buldum ama bizde de buna benzer ürünler var. Bakarsın sen.
Bunu J. Crew sitesinden buldum ama bizde de buna benzer ürünler var. Bakarsın sen.

Düzgün Bir Güneş Gözlüğü

Sırf tarzın olsun diye söylemiyorum. Sağlığına da yararlı, cildine de yararlı, topluma da yararlı. Nasıl dersen eğer anlatayım. Güneşin ışınlarını önledi, sağlığına yaradı. Sürekli gözünü kısarak yürümedin güneşin altında gözlerinin yanı kırışmadı (hayır kazayağı terimini kullanmak istemiyorum) cildine yaradı. Senin gözünde güneş gözlüğü olduğu için rahatlıkla önünü görebildin ve güneşte bile düzgün hareket edebildin, topluma yaradı. E tabi malum kaliteli cam lazım. Yüzüne de güzel otursun istiyoruz ki façan yansın. Nasıl seçeyim diyorsan şu rehbere bir bakarsın.

Tam seri katil gözlüğü. Hala istiyorum. Hala olmuyor. Dertliyim.
Tam seri katil gözlüğü. Hala istiyorum. Hala olmuyor. Dertliyim.

Saatler İçin Nato Kayış

Daha önceki zamanlarda saatlerden bol bol bahsetmiştim. Uygun fiyatlı saatlerden, çerçeveyi nasıl okuyacağından, farklı saat tiplerinden falan ve bunları yaparken de her seferinde çaktırmadan, adeta gölgelerin içindeki gizli kahraman gibi nato kayışlardan bahsetmiştim. Bu kayışlar çok ferahlar. Üstelik bir de işlevsel özellikleri var. O da şu ki eğer saatin bir pimi ters bir zamanda atarsa, diğer pim ile saat hala kayışa bağlı kalıyor. Böylece saatini kaybetmemiş oluyorsun. Güzel mantık. Nato, bu arada Selpak gibi bir isim haline geldi. Farklı marklar da benzer türde kayışlar üretiyor. Ben aldığımda, bundan bir altı yedi ay önce falan herhalde, tanesi 15 lira mıydı neydi. Rengine, kalınlığına göre değişiyor tabi. Bir de farklı tipleri var. Perlon kayışlar var mesela onlar biraz daha farklı. Haa ık mık eden olursa da ona sadece şunu söyle: “James Bond bile Rolex’ini, Omega’sını Nato kayışa tutturuyor. Sen hayırdır birader?”

Burada uygulamalı olarak görüyoruz. Eğer bileğim terliyor diyorsan hemen bir Nato kayışa geçmeni tavsiye ederim.
Burada uygulamalı olarak görüyoruz. Eğer bileğim terliyor diyorsan hemen bir Nato kayışa geçmeni tavsiye ederim.

Keten Gömlek

İşte bu da yaz aylarının bir başka güzel tarafı. Keten gömlekleri giyebilmek. Tiril tiril, ferah ferah. İyice bol olanlarından ofise giyilebilecek kadar yapılı olanlarına kadar birçok şekilde bulabilirsin. Ayrıca keten gömlekler bana gömleği sevdiren gömleklerdir. Yaz aylarında tişört giyen biri iken, keten gömleğin o ferahlığını yaşadım bir gün ve ondan sonra da müptelası oldum. Tişört giyerek geçirdiğin günler pişmanlıktır. Asıl ferahlık, her noktasından hava alan keten gömleklerin sana sunduğu adeta bir naneli sakız reklamı ferahlığıdır. Denemeyen bilemez.

Giymiş kadar oldum.
Giymiş kadar oldum.

Dar Kesim Chino Pantolonlar

Her şeyden önce şunu bir söyleyeyim içimde kalmasın. Arkadaş dilimize bir kelime bulmamız lazım bu pantolonlar için. Chino/Khaki/Kanvas Pantolon falan derken işin tadı kaçıyor. Tek bir kelime bulalım kafamız rahat etsin. Yetkililer, göreve! Devam edelim. Şimdi eskiden malum bütün bu chinolar hep bol kesimliydi. Son zamanlarda dar kesimlileri de geldi. İkisinin de tadı ayrı tabi. Ama yine de dar kesimlerin olması kadar güzel bir şey yok. Pişik olmamak için bu yaştan sonra mümkün olan her fırsatta chinolara yönelmekte fayda var.

Maviye doyduk yalnız.
Maviye doyduk yalnız.

Deri ve/veya Kanvas Sneaker

Şimdi deri de tercihen beyaz seçmekte fayda var. Elin ecnebisi hatta diyor ki 30 yaşından sonra beyaz deri sneaker harici sneaker giymemek gerekiyormuş. Abartsın biraz daha diye bekliyoruz biz ama haklı olduğu bir nokta var ki o da yakışıklı ayakkabılar. Gel gelelim ben beyaz sneakerları asla temiz kullanamadığım için hiç bulaşmıyorum o işe. Ama sen dersen ki on numara kullanırım, aslansın derim. Bir de bunun yanında yine kanvas sneakerlar ile de ayaklarını rahatlatabilirsin.

Şortun da altında olur, chinonun da. Daha ne istiyorsun. Biraz kassan takım elbisenin altına bile çekersin.
Şortun da altında olur, chinonun da. Daha ne istiyorsun. Biraz kassan takım elbisenin altına bile çekersin.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. Sen bu yazıyı okurken ben tatilde olacağım. O yüzden bu hafta bir tane yazı çıkartıyorum. Bunu da önceden yazıp koydum. O yüzden senin eklemek istediğin bir şey olursa akşam Mavi’ye gelirsin orada uzun uzun konuşuruz.

Beylik Mevzular

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol