Ve… İkinci Bahar

Orta yaş ve üstünün günümüzde duymaktan en çok sıkıldığı şey, aşkta ve birlikteliklerde şanslarını çoktan kaçırmış oldukları söylemidir. Kabul edelim, aranızda bu yalana inanmış olanlar da çıkacaktır. Ama nüfus cüzdanınızdaki yaş kısmında ne yazarsa yazsın, içinizde bir yerlerde, yeni aşk maceralarına atılmayı bekleyen bir gencin yattığını siz de mutlaka hissediyorsunuzdur. Etrafınızdakiler ne söylerse söylesin, derinlerde bir yerlerde sizin için çok geç olmadığını, hala aşkta bir şansınız olduğunu siz de biliyorsunuz. Mevzu aşk olduğunda hala kalbiniz pır pır ediyorsa, tebrikler, siz de yaşla sınırlandırılamayacak o ruhu gençlerden birisiniz!

Şimdi yapmanız gereken, etrafınızdan yükselen seslere kulaklarınızı tıkayıp ikinci baharınızın tadını çıkarmak. Nasıl yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sakın paniklemeyin. Biz sizin için yapmanız gerekenleri dört başlık altında topladık bile.

1- Kendinizi yaşınıza uygun davranmak zorunda hissetmeyin.

 

Bir ömür boyunca ciddi ve sorumlu davranmayı öğrendikten sonra belki bu söylediğimiz size kolay gelmeyecektir ama unutmayın; yeni bir ilişkiye başlamanın ilk kuralı eğlenmektir. Gençliğinizi hatırlayın. Başarlı ilişkilerin sahipleri asık suratlı olanlar mıydı yoksa eğlenceli, hareketli ve iyi zaman geçirmenin yollarını bilenler mi? Kabul, son birkaç yılda flört etmenin ve ilişki kurmanın kuralları biraz değişti ama temeli hala aynı; kahkaha, doğallık ve eğlence merakı…

 

2- Anı yaşayın

Zamane gençleri geçmişe çok da kafa yormazlar; çünkü henüz onlar için geçmiş diye bir şey yaşanmamıştır. Oysa siz ikinci baharınızı yaşamaya karar verdiğiniz şu günlerde, birçok engelin üstesinden gelmiş, kayıplar yaşamış ve büyük ihtimalle de insanlara olan güveninizi bir yerlerde az da olsa kaybetmiş durumdasınız. İlk buluşmada doğal olarak bu konuları açıp tartışmak, deneyimlerinizi paylaşmak isteyebilirsiniz. Bizden size öneri; sakın yapmayın!
Size ilk buluşmada karşınızdakini tanımayın, kendinizle ilgili bilgileri ondan saklayın demiyoruz, ama yeni tanıştığınız birine hastalıklardan, ölümlerden ya da yaşadığınız kötü tecrübelerden bahsetmek de buluşmanızı pek başarılı kılmayacaktır. Önce birlikte geçirdiğiniz zamandan keyif almaya odaklanın ve sohbeti daha eğlenceli ve güzel anılarınız çerveçesinde tutmaya çalışın.

3- Çocuklarınıza pek de kulak asmayın

Evet, çocuklarınız büyüdü ve kendi hayatlarını kurdular bile. Ama yine de bu, onların ikinci baharınızı yaşadığınız şu günlerde hayatınıza burunlarını sokmayı denemeyecekleri anlamına gelmiyor. Bazı çocuklar ebeveynlerinin yeni birlikteliklere başlamasını desteklerken bazıları bunu kendilerine karşı yapılmış bir ihanet olarak görebilir. Sizi kaybetme korkusu duyabilir ya da hata yapabileceğinizi düşünüp sizin için endişelenebilirler. Her türlü ihtimalde de yapmanız gereken onları güler yüzle dinlemeniz ve sonrasında ise içinizden gelen, sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şeyi yapmanız olacaktır. Unutmayın, bu hayat çocuklarınızın değil, sizin.

4- Her buluşma ve tanışmayı yepyeni bir başlangıç olarak görün


Yeni insanları eskiden birliktelik yaşadığınız insanlarla sakın ama sakın karşılaştırmaya girişmeyin. İkinci baharınız hayatınızda başkasının bıraktığı boşluğu yeni biriyle doldurmaya çalışmak anlamına gelmez. Sizin amacınız yepyeni bir insanda yeni özellikler bulmak, bundan zevk almak ve farklı nitelikleri hayatınıza taşımak olmalıdır. Her buluşmayı yeni bir ilişkinin ne kadar farklı olabileceğini göreceğiniz bir fırsat olarak değerlendirin.

Aşk burada!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol