Yaz Şortsuz Geçmez

Günün mevzusu, şortlar! Rahatlığın öteki adı, Hawaii sahillerinin tezahürü, yazın gözdesi şortlar. Peki nedir bunun adabı, muaşerreti dedik Beylik Mevzular‘a kulak verdik. Beylik Mevzular, Siberalem okurları için şort meselesini inceledi.

Evet beyler, bu konuyu konuşmamızın vakti geldi de geçiyor bile. Facebook üzerinde azılı kargo şortu savunucuları, çevremde inatla bu şortları giyen sevdiğim insanlar var. Öte yandan sokakta hala bileğine kadar şort giyip bir de üstüne çorap/sandalet – terlik yapan insanlar var. Bunlar yetmiyor bir de boxer kısalığında şortlarla gezenler var. ARKADAŞIM ÖLÇÜLÜLÜK İLKESİNE NE OLDU? Niye illa inanılmaz uzun ya da inanılmaz kısa ya da inanılmaz bol olmak durumunda hissediyorsun? Gel ortada buluşalım.

Tabii ki Freddie hariç. O ne isterse yapabilir.
Tabii ki Freddie hariç. O ne isterse yapabilir.

Hangi Dönemde Şort Giyilir?

Şimdi burada gayet liberal bir şekilde “kim ne zaman istiyorsa o zaman şortunu giysin” demem gerekiyor aslında ama kusura bakmayın diyemiyorum. “Havalar biraz ısınınca dışarı çıkan şortlu” diye bir çok güzel bir Umut Sarıkaya karikatürü var. Bu adamlar da gerçekten sokakta varlar. Gidip yanlarına sırtlarına battaniye, ellerine sıcak çikolata verip onları sakinleştirmek istiyorum her gördüğümde. Tamam, Ege tarafındasındır, Akdeniz tarafındasındır anlarım. Orada zaten havanın soğuduğu dönem çok kısa. Ama adam İstanbul’un ortasında hava 15 dereceden 16 dereceye çıkar çıkmaz şort giyiyor. Yapma evladım. Ergen ergen işler yapma. Az sabret havalar gerçekten şort giyilmesi gereken ısıya gelsin o zaman istediğin gibi gez. Ama bir gün şort giyip ertesi gün bereyle sokağa çıkarsan tutarsızlığınla karşı karşıya getiririm seni.

Bak arkaya, kabanlar, kazaklar geziyor. Sen şortla. Yok artık.
Bak arkaya, kabanlar, kazaklar geziyor. Sen şortla. Yok artık.

Şort Ne Zaman ve Nerede Giyilir?

Hem bölgeye göre hem de yapılacak etkinliğe göre değişir. En ideali sadece gündüz saatlerinde şortu giymek, akşamüstü itibariyle de pantolona geçmek olacaktır. Ama yani şimdi bu da kanun değil neticede. Bu genelde büyük şehirlerde yapılması gereken bir davranış şekli. Orada da tabi işler çok değişken. Atıyorum bütün gün Caddebostan sahilde takılıp akşam da Kadıköy’de bara gideceksen ve evinde Avrupa yakasında ise bunu yapmana ne imkan var ne gerek var. Ama kalkıp da daha ağır ağdalı bir yere gitme planın varsa pantolona geçmekte fayda var. Asıl akılda olması gereken şey şu, şort dünyanın en en en en gündelik kıyafetidir. Sıfır resmiyet. Onu bil, ona göre planlama yap.

Burada bile büyük ihtimalle giyim kodu buydu ve o yüzden herkes giyiyor.
Burada bile büyük ihtimalle giyim kodu buydu ve o yüzden herkes giyiyor.

Şortun Üstüne Neyi Nasıl Giyeceğiz?

İster gömlek giy, ister tişört giy, ister polo giy. Keyfine bak. Rahat rahat takıl. Gömleği de sal dışarıya. Hiç içime sokayım tribine girme. Yani %100 olmaz değil ama çoğunlukla olmaz. Rahat etmek için giydiğin, gündelik bir parçayı ne demeye kalkıp da resmileştirmeye çalışıyorsun? Tabi eğer iş kıyafetinin bir parçası ise şort ve sana deniyorsa ki üstüne ne giyersen içine sokacaksın, ayrı mesele. Onun dışında zorlama. Hele eğer süper #fashionista değilsen kalkıp da yok kravat da takayım, blazer ceket de giyeyim kafasına gelme. Altından kalkamazsan hezimet çok büyük olur.

Adını bilmediğim meşhur amca. Sen yap istediğini sana mübah. Geri kalanlar olarak biz hiç bulaşmıyoruz.
Adını bilmediğim meşhur amca. Sen yap istediğini sana mübah. Geri kalanlar olarak biz hiç bulaşmıyoruz.

Şort Boyu ve Bolluğu

Geldik zurnanın son deliğine. Şortunun boyu dizini geçmeyecek. İdeali dizinden biraz yukarıda olması ama dizine kadar her şey kabul. Dizinden sonrası mayın tarlası. Hele o kaval kemiğinin yarısını da geçenler var. Aman yarabbi. Yapmayın öyle şeyler. Bolluk konusunda ise tamam biraz bol olmasında bir sakınca yok ama iyiden iyiye de bol olmasın. Şöyle anlarsın bolluğun durumunu; eğer bir buçuk ya da iki bacak kadar genişlik varsa tek bacakta, çok boldur. Net.


Widget not in any sidebars

Kargo şortlar haliyle burada elenmiş gitmiş oluyor. Ama açıklamasını da yapalım. Eğer gerçekten bir ihtiyaç ise senin için kargo şort giy tabi. Sahne kuran insanların mesela cebinde sürekli bir şey taşıması gerekiyor, bir cep de yetmiyor, onlar giysin. Trekking yapasın var ama bütün ekipmanın yok mu? O zaman giy kargo şortunu. Süper metalci, süper kaslı, süper asi misin? O zaman da giy kargo şortunu. Senin için bir ihtiyaç ise o cepler ve o bolluk, eyvallah giy tabi. Cevabın bunlardan biri değilse ama, düşünme bile. Bak senelerce giydim ben o şortları, tecrübe konuşturuyorum burada. Hiç ihtiyacın yok o kadar cebe o kadar bolluğa. Bir çanta, o ceplerden fazlasını taşır. Daha şık bir şort seni herkesin gözünde gönlünde bir adım ileriye taşır. Sen bilirsin yine tabi.

Bu mudur istediğin?
Bu mudur istediğin?

Bu rehber seni şort yolculuğunda rahat ettirecektir. Eğer söylemek, eklemek istediğin bir şeyler varsa şortunun cebine geçen sene bıraktığım notta telefon numaram yazıyor. Oradan ulaşabilirsin bana.

Beylik Mevzular‘ı Instagram’da takip etmek için buraya tıkla!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol