Yeni Aşka Hazırlık Rehberi

Uzun süreli bir ilişki sonrasında toparlanmak zordur. Hem alışkanlıkların ortadan kalkmasıyla hem de ani bir yalnızlık hissiyle boşluğa düşeriz. İlişkinin bitme sebebi ne olursa olsun, toparlanmak ve yeniden kendimizi bulmak zaman alır. Yeniden sevilmeyeceğimizi düşünür, hayatımızın geri kalanını yalnız geçireceğimizden endişe duymaya başlarız. Aslında bu endişelerimiz yersiz olsa da hislerimiz mantığımızdan daha yüksek sesle konuştuğu için kendimizi o kötü ruh halinden sıyırmamız zor olur.

Peki bu sancılı dönemi daha kısa sürede atlatmak ve aşka yeniden umutla bakabilmek için neler yapabiliriz? Bu konuda size bazı tavsiyelerimiz var.

vintage wedding photo. just married couple1. İlişkinize objektif bakmaya çalışın.

Biten ilişkilerimize ve eski sevgililerimize bakarken onları olduklarından daha iyi hatırlamaya yatkın oluruz. “Ondan daha iyi bir sevgili bulamayacağım.” diye düşünürüz, “Çok güzel ve mutlu bir birlikteliğimiz vardı, yeniden böyle bir ilişki yaşayamayacağım.” diyerek umutsuzluğa kapılırız. Ama ortada yürümeyen birşeyler olduğunun en büyük kanıtıdır ayrılık. Bazen aynı şeyleri istemediğimiz için biter ilişkilerimiz, bazen aşkla aşılmayacak derin farklılıklarımız yüzünden. Sebebi ne olursa olsun, bir uyumsuzluk vardır ki ilişkilerimiz biter. Bu yüzden geçmişe sadece iyi yönlerinden değil, objektif bakmak gerekir ki ayrılığımızın sebebini içselleştirebilelim, verdiğimiz kararın arkasında durabilelim.

2siberalemblog2. Bitmiş de olsa, yaşadığınız ilişkiyi hiçe saymayın.

İlişkiniz bitmiş olabilir. Ama bu, birlikte geçirdiğiniz zamanın boşa gittiği anlamına gelmez. Sevgilinizden çok şey öğrendiğinizi, ilişkinizin sizi birçok anlamda geliştirdiğini ve hayatınıza birçok şey kattığını göz ardı etmeyin. Öğrendiklerinizin hepsi bir sonraki ilişkinizin daha sağlam olması için gerekli yapı taşlarıdır ve bunları hayatınız boyunca yanınızda taşıyacaksınız. Önemli olan bunları doğru analiz ederek değerlendirebilmenizdir.

3siberalemblog3. Çok da fazla düşünmeyin, tadında bırakın.

Ayrılığın sebeplerini düşündünüz, eski sevgilinizin ve ilişkinizin size kattıklarını fark ettiniz. Artık bu aşamada düşünmeyi bırakabilirsiniz. Geçmişi daha fazla kurcalamanın, “Şu konuda farklı davransaydım böyle olmazdı.” diye düşünmenin faydası yok. Kendinizi bunları düşünürken bulduğunuz anda kafanızı dağıtmaya çalışın. Unutmayın ki bitmiş ve geçmişte kalmış bir ilişki üzerinde ne kadar çok düşünürseniz yeni ilişkinizden ve aşktan o kadar zaman çalmış olacaksınız. Enerjinizi asla değiştiremeyeceğiniz geçmişe değil, ihtimallerin sınırsız olduğu geleceğe harcamanız gerekir.

Young woman by the water's edge4. Kendinizle kalmanın tadını çıkartın.

Kendimizi bir ilişkideyken mutlu hissettiğimiz gibi kendimizle kalmamızın tadı da başkadır. Artık iki kişilik düşünmek zorunda değilsiniz. Arkadaşlarınıza zaman geçirin, dışarı çıkın, tek başınıza tatile gidin. Kendinizle ve hayatınızla ne kadar kaliteli zaman geçirirseniz ayrılık acısını atlatmanız o kadar kolay olacak. Bir hobi edinebilir, yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Bu gibi uğraşlar hem düşüncelerinizi toparlamanıza yardımcı olacak hem de kendinize güveninizi yükselterek iyi hissettirecek.

Date on line5. Umudunuzu asla kaybetmeyin.

Ayrılığın son aşaması, yeni bir ilişkiye kendini hazır hissetmektir. Kendinizi ne kadar hazır hissetseniz de bir önceki kalp kırıklığı yüzünden yeni bir adım atmaktan çekinmeniz de gayet doğal. Fakat şunu aklınızdan çıkartmayın; her tanıştığınız kişiye aşık olmak, sevgiliniz olarak hayatınıza almak zorunda değilsiniz. Bakışınız bu yönde olursa hem yeni tanıştığınız insanlarla daha keyifli vakit geçirebilir hem de kendinize baskı kurmadan rahat bir tavır sergileyebilirsiniz. Bu yaklaşımın bir süre sonra duygusal sağlığınızı yeniden kazandırdığını fark edeceksiniz ve yeni aşkınız işte o zaman gelecek.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol