Zodyaklı yazdı: “Onu bilginle tavla!”

Siberalem’in burç doktoru Zodyaklı, hoşlandığınız kişiyi genel kültür damarından nasıl tavlayacağınızı yazdı 😉

Koç ve Yükselen Koç

Koç burçlarını etkilemek sandığınızdan daha kolaydır. Öncelikle lider özellikleri taşıyan birinin karşınızda olduğunu düşünün. Karşınızda ego denizine balıklama atlamış, kendini bir noktada mükemmel zanneden (belki de gerçekten öyledir!) biri ile konuşacağınız konular konusunda kendinizi kasmanıza gerek yok.

Karşınızda bir lider var, hem de her konuda fikir sahibi olan bir lider. Karşınızda politika, siyaset ve faturalar hakkında konuşmayı seven biri duruyor. Gerçek dünyayla bağlantısını koparamayan, her hayale inanmayan biri… Siz ona onun görmediği diyarları anlatsanız da, onun anlamadığı dünyalardan bahsetseniz de o sizi dinlemeyecektir. En güzeli gazetelerinizi açın ve o günün gündem konusunda ne yazıyorsa onun hakkında konuşun!

Haftanın tavsiyesi; bu hafta kafanız kaybettiğiniz şeylerle meşgul olabilir. Ama bu genel olarak kendinizi kötü hissettirmemeli, kayıplarınızın kazançlara döndüğünü görebilirsiniz.

Boğa ve Yükselen Boğa

Boğa burçları ile konuşmak sandığınızdan daha zordur. Hele siz gündemi takip eden, hayatın akışını izlemeyi seven biri iseniz daha da zor olacaktır. Boğa burçları ateşli insanlardır, eğer konuşmak istediğiniz konular tartışmaya açık konularsa bu konuşma hararetli bir tartışmaya dönüşebilir. Bunun için seçtiğiniz konular konusunda dikkatli olmanız gerekebilir.

Bu burcu Venüs gezegeni yönetiyor, aşkın, eğlencenin, coşkunun, seksin gezegeni. Siz oturup ona devlet meselelerinden bahsederseniz hızla sıkılabilir. O; haremleri, altınları, akan şarapları konuşmak isteyebilir. Bu yüzden tatillerden, eğlence merkezlerinden, belki biraz da magazinsel olaylardan bahsedebilirsiniz. Sakın ola karşınızda sığ biri var zannetmeyin, sadece bu kadar ciddi konuları sıkıcı bulan biri karşınızda duruyor. Onu sıkmaya hakkınız olmasa gerek!

Haftanın tavsiyesi; bu hafta dostlarınızla duygusal bağınız güçlenebilir. Bir dostunuzun size ihtiyacı olabilir. Belki sessiz imdat çığlıklarını duymazdan geliyor olabilirsiniz, kulaklarınızı ve gözlerinizi iyi açmalısınız!

İkizler ve Yükselen İkizler

Tebrikler, siz neden bahsedersiniz bahsedin size konu ile ilgili fikri olan biri ile karşılaşacaksınız! Fikir sahibi olmak ile bilgi sahibi olmak arasındaki farkı biliyorsanız yaşadınız! Ama bilmiyorsanız, İkizler burcunun hipnotize gücüne kapılmanız an meselesidir!

İkizler burcu eğlenceli şeyler üzerine konuşmayı sever. Aslında sizin pek bir şey konuşmanıza, konu seçmenize gerek olduğunu düşünmüyorum. Aramızda kalsın ama size çok söz hakkı vereceğini de düşünmüyorum. İkizler burcu bu, konuşmayı kendi başlatacak ve konuşmayı yine kendi bitirecektir. Yine de şansınızı demek istiyorsanız, ona teknolojinin yakın gelecekte yaratacağı paranoyadan bahsedebilirsiniz. Aslında bundan bana da bahsedebilirsiniz! İnanın şu an dumur olduğunuz kadar, dumur olacak ve sizi şaşkınlıkla dinleyecektir. Keşke o an ben de sizin yanınızda olabilsem ve suratınızı görebilsem!

Haftanın tavsiyesi; bu hafta kariyeriniz konusunda yapmak istediklerinizi belirleme zamanınız gelmiş olabilir. Kafanızdaki belirsizlikten kurtulmaya çalışmalısınız.

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Yengeç burçları kadar tatlı, naif, sempatik başka bir burç var mıdır? Bu tatlı, naif insanlarla konuşurken ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Öncelikle bağırmadan, sakince konuşmalısınız. Onları ürkütmeye hakkınız olmadığını düşünüyorum. Her zaman sakin bir ses tonu ile konuşursanız, kazançlı çıkanın siz olduğunu göreceksiniz!

Yengeç burçları derin konulardan çok hoşlanmazlar, derin konular onları endişelendirebilir. Gündemden de bahsetmeyi pek sevmezler, gündem onlar için tehlikeli olabilir. Yengeç burçları naif insanlardır, duygular üzerine konuşmayı severler. Onlara duygulardan, hislerden, yaşanmışlıklardan bahsedin. İlgisini nasıl çektiğini göreceksiniz!

Haftanın tavsiyesi; bu hafta bir dava, alacak verecek gibi konularınız varsa istediğiniz şekilde sonuçlanabilir, yalnızca fevri davranışlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Aslan ve Yükselen Aslan

Tebrikler, konuşulması en kolay burca denk geldiniz. Aman boş verin savaşı, gündemi bir kenara bırakın Nobel ödülünü, bilimin geldiği en seksi noktayı… Alın karşınıza Aslan insanını ve ona ondan bahsedin. Sabaha kadar konuşacak konunuz, hatta aylarca, yıllarca konuşacak konunuz hazırda var!

Ama siz bundan sıkıldığınız anda size yardımcı olabilirim. Aslan burcunun yöneticisi Güneştir, varoluş, şuur, ruh ve aşktır. Aslan burcunu etkilemek için giriş seviyesinde Cosmos bilgisine sahip olun. Belki biraz işin içine felsefe katabilirsiniz. Sizinle yıllarca varoluşunun nedenlerini konuşabilecek insan tam da karşınızda.

Haftanın tavsiyesi; maddi anlamda yaşadığınız sıkıntılar bu hafta sakinleşebilir, bir yakınınızdan maddi konularda destek görebilirsiniz.

Başak ve Yükselen Başak

Tebrikler bir Başak burcunu görselinizle tavladınız. Şimdi onunla uzun sohbetler ederek, kendinizi ona uygun eş olduğunuza inandırmanız gerekiyor. Öncelikle ilk uçakla Tibet’e gidiyorsunuz, orada sizi rahipler karşılayacak, onlara benim selamımı söyleyin, sizi hemen sabır konusunda çalışmalara sokacaklar. Bu sürecin ne kadar süreceğine rahipler karar verecek! Fakat döndüğünüzde bu tatlı burç ile konuşurken sabırlı, sakin olacaksınız. Kim bilir, akıllı bir çocuk olursanız belki, Nirvana’ya bile erişebilirsiniz!

Şaka bir yana, karşınızda olayların olumlu yönlerini görmekte zorlanan, sürekli eleştiren bir insan var. Bu tatlı insanla iki çift sohbet etmek biraz zorlu ve ateşli. Siz ne görüşte olursanız olun size muhalefet olacaktır. Muhtemelen iletişim şekilleri böyledir, kötü bir niyet aramaya gerek yok. Yapılması gereken de çok basit; madem öyle işte böyle diyerek film, kitap artık aklınıza ne geliyorsa hunharca eleştirebilirsiniz!

Haftanın tavsiyesi; ilişkilerinizle ilgili bir belirsizlik bu hafta genel olarak çözüme kavuşabilir. Yalnızca aynı şekilde sizin de net davranmanızda fayda vardır.

Terazi ve Yükselen Terazi

Evet, gelip çetin bir cevize çattınız. Şimdi kabul edin karşınızda oldukça donanımlı bir insan var ve siz onunla ne üzerine konuşacağınızı, ona ne anlatacağınızı bilemiyorsunuz. Kitaplar, filmler, bütün klişeleri tükettiniz ve karşınızdaki Terazinin suratına aval aval bakıyorsunuz. Öncelikle tebrikler, maşallah ansiklopedi gibi insansınız! Şimdi ise yol haritamızı belirleme zamanı geldi demektir.

Karşınızda adaletin savunucusu olan bir insan var. Adalet söz konusuysa toplumlar söz konusudur, toplumlar söz konusu olduğunda ise devreye insan olmak girer. Belki biraz giriş seviyesinde bir sosyoloji bilgisi edinmelisiniz. Belki kültürlerin sosyolojisinden bahsedebilirsiniz. Ben size pası attım, şimdi bunu gole çevirme sırası sizde!

Haftanın tavsiyesi; bu hafta sağlık konusunda baş dönmeleri, düşük tansiyonla mücadele edebilirsiniz. Sağlığınıza biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir.

Akrep ve Yükselen Akrep

Zodyak aleminin bir diğer asabi burcu da Akreptir! Akrep burçları ateşli, hararetli, coşkulu, tutkulu her şeyi uçlarda yaşamayı ilke edinmiş insanlardır. Aslında karşınızda entelektüel anlamda epeyce donanıma sahip biri vardır. Fakat bu burçlar için anlaşmak da tartışmak da farklı anlamlar ifade etmeyecektir. Siz tartıştığınızı zannederken o sizinle anlaştığını düşünebilir!

Akrep burçları ile genellikle siyaset hakkında konuşabilirsiniz. Gündemle oldukça ilgilidirler. Siyasi bilgileri, özellikle de dünya gündemi ile ilgili bilgileri epeyce vardır ve bu konular hakkında konuşmaktan keyif alırlar. Hemen bir kitapçıdan ‘Dünya Siyasi Tarihi’ ile ilgili kitaplar edinip dersinize çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer siyasetle ilgilenmiyorsanız tutkularınızdan da bahsedebilirsiniz, emin olun bir Akrebin siyaset kadar ilgisini çekecektir.

Haftanın tavsiyesi; bu hafta flörtler konusunda oldukça şanslı olabilirsiniz. Belki geçmişten bir arkadaşlığınız aşka dönüşebilir.

Yay ve Yükselen Yay

Yay burçları da Zodyak aleminin en sempatik, en olumlu burçlarıdır. Bu insanlarla aslında hemen hemen her konuda sohbet edebilirsiniz. Egosuzdurlar, egosuz oldukları için sizi dinlemekten keyif alırlar. Yay burcunun yöneticisi Jüpiter olduğu için, bu burcun zaten varoluşunda felsefe yatar. Çok abartıp her konuyu Freud’a bağlamadığınız sürece sizi ilgiyle dinleyeceğine emin olabilirsiniz.

Yay burçları şaşırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ufuklarını genişletmeyi çok severler. Onların ilgisini üzerinizde tutmak için dünyaya, etrafa, evrene bakın. Öğrendiğiniz yeni şeyleri onlara da anlatın, sizleri soluksuz heyecanla dinlediklerini göreceksiniz!

Haftanın tavsiyesi; ailenizle bir konuda bir araya gelebilirsiniz. Birtakım belirsizlikleri aile bireyleri ile birlikte çözüme kavuşturabilirsiniz.

Oğlak ve Yükselen Oğlak

Oğlak burçları ile iletişim kurmak sanırım biraz zordur. Bu soğuk görünen ama tatlı olan burcun yöneticisi Satürn’dür. Satürn çok ağır hareket ettiği için bizlere kalıcı olmayı öğretir. Kısaca Oğlaklar biraz öğretici olmaktan keyif alırlar. Hiç kimse de ilkokul öğretmeni ile sevgili olmak istemez. Oğlak burçları ile her sohbet bir eğitime dönüşebilir. Belki başlarda ufkunuzun genişlediğini hissettiğiniz için keyif alabilirsiniz fakat zamanla karşınızda sizi dinlemeyen birinin olduğunu gördüğünüz için incinebilirsiniz.

Oğlak burçları ile birlikte yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Birlikte öğrendiğiniz şeyler üzerine konuşmalar yapabilirsiniz. Yeni filmler, yeni keşifler, yeni dünyalar… Böylelikle karşınızda size sürekli ahkam kesecek, size dinlenmediğinizi hissettirecek biri olmayacaktır!

Haftanın tavsiyesi; kardeş, yakın çevre ile ilgili konular bu hafta gündeminizde, bir yolculuğa birlikte çıkmayı planlıyorsanız oldukça doğru bir zamandasınız.

Kova ve Yükselen Kova

Kova burçları enteresan burçlardır. Çok mu zekiler, yoksa yanlışlıkla mı zeki olmuşlar pek anlaşılmaz. Uzaktan baktığınızda dağ gibi, kendine güveni ile gürül gürül gürleyen bir Kovanın yanına yaklaştığınızda, kendine güvensiz, endişeli bir kişi görebilirsiniz. Yanlış anlamaya müsait kişiler oldukları için, sizin onları ezmeye çalıştığınız hissine kapılabilirler. Bu yüzden konuşmaktan öte öncelikle onları dinlemelisiniz, pilleri bitip sakinleştiklerinde kendinizi anlatmaya başlayabilirsiniz.

Kova burçları genellikle milliyetçi, vatansever burçlardır. Biraz sabit fikirli oldukları için pek yeni fikirlere, yeni görüşlere açık değillerdir. Tıkandığınız noktada ülke tarihine girip ortamı coşturabilirsiniz. Yine aynı şekilde Türk edebiyatı, Türk tarihi ile ilgili konularda da sizi ilgiyle dinleyeceklerdir. Yok, ben bunlardan anlamam derseniz, elektronik eşyalardan saatlerce bahsedebilirsiniz.

Haftanın tavsiyesi; maddi konularla ilgili belirsizlikler bu hafta çözüme kavuşabilir. Sizin yapmanız gereken tek şey galiba beklemek!

Balık ve Yükselen Balık

Zodyak aleminin en değişik, en tuhaf, en insanlıktan nasibini almamış burcuna geldik çattık! Balık burçları enteresan burçlardır ama onlarla sohbet etmek keyifli olabilir. Ya iyi bir dinleyicilerdir ya da sizi hiç dinlemeyeceklerdir. Balık burçlarını şaşırtmak epeyce zordur. Bilindik dünyadan, tanıdık evrenden uzaklaşmanız ve onun algıladığı şekilde dünyayı algılamanız gerekecektir. Eğer siz bir realistseniz, elimizde daha 11 burç var, yol yakınken Balık burcundan vazgeçebilirsiniz. Ama siz iflah olmaz bir hayalciyseniz o halde tam da doğru yerdesiniz!

Balık burçları ile fantastik şeylerden konuşabilirsiniz. Fantastik kitaplar, oyunlar, filmler belki de kendi fantastik dünyanız… Tanrı kavramı, varoluş, evren ve aklınıza gelebilecek her türlü mistik konularda konuşabilirsiniz.

Haftanın tavsiyesi; bu hafta kendinizi sorgulayabilir, biraz iç dünyanızda yolculuk yaşayabilirsiniz. Endişe etmeyin yalnızca olgunlaşıyorsunuz!

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol