Kalbi Ege’de Olanlara

İzmir Arkadaşlık Sitesi

İzmir arkadaş canlısı olması bakımından, ülkenin diğer şehirlerine açık ara fark atar. Bunu önce İzmirlilerin, sonra da yolu İzmir’e düşmüş herkesin kabul edeceğini tahmin ediyoruz… İzmir arkadaşlık sitesi denince ilk akla gelenlerden birisi olduğumuz için de, bu şehirde canlı sohbet ile yeni tanıştığınız insanlarla neler yapabileceğinizi araştırdık.

İzmir arkadaşlık sitesi olarak ilk buluşma önerilerimiz karşınızda:

– Buluşma noktası olarak, ünlü Saat Kulesi’ni seçebilirsiniz. Burada buluşup, o gün için planladıklarınız için adımlayabilirsiniz. Gündüz buluşmaları ve gece buluşmaları için ideal bir nokta.
– Farklı bir gün olsun, hele de bahar ve yazsa bambaşka bir gün olsun, ilk buluşmamız da güzel bir hatıra içersin derseniz, İzmir Fuar Lunapark’a gidebilirsiniz. Lunaparklar, ilk buluşma için her zaman eğlencelidir. Hem siz, hem de arkadaşınız bolca eğlenir ve bu da ilk buluşmanızın çok güzel geçtiğinin bir işaretidir.

Asansör İzmir’de, tanıştığınız yeni İzmir’de arkadaşlınızla ilk buluşma için harika olacaktır. İzmir Asansör’ün hikayesini bilmeyen biriyle biriyle manzarayı izliyorsanız, hikayeyi anlatıp onun dikkatini çekebilirsiniz.

Hikaye şöyle: İzmir’in Karataş bölgesi tarih boyunca taş ocağı olarak kullanıldığından, sahil şeridi (bugünkü Mithatpaşa Caddesi) ile yukarıdaki Halil Rıfat Paşa semti uçurumlarla birbirinden ayrılmıştı. İki semt arasına Türklerin “Karataş Merdivenleri”, yukarıdaki semte yerleşen Yahudilerin “Devidasların Merdiveni” adını verdikleri merdivenler yapıldı. Merdivenlerin üst kısmındaki Devidas ailesinin evi, aşağıdaki en büyük evde ise Nesim Levi (Bayraklıoğlu) adlı tüccarın evi bulunuyordu. Baba Devidas’ın bir gün merdivenlerde düşüp ayağını kırmasından sonra dostu Nesim Levi’nin Avrupa şehirlerinde gördüklerine benzer bir asansör yapma fikrini geliştirdiği anlatılır. Asansör kulesi Marsilya’dan getirtilen tuğlalar ile yapıldı. İnşaatı 1907’de tamamlandı. Bugün, turistik amaçla kullanılan Asansör ile, Dario Moreno sokağına da ulaşabilirsiniz.

– İzmir’de ilk buluşma için de, ileriki buluşmalar için de süper bir önerimiz var, BOYOZ! İzmir’in eşsiz kahvaltılığı boyozlarınızı alın, termosa çay, çantaya da bir örtü atın ve işte her yer sizin için kahvaltı için piknik alanı.

– Erkenden buluşup Kızlarağası’nda kahveleri içtikten sonra, yürüyüş ve şehir turu sizi yorup acıktırınca, Kumru yemek için mola verin.

Bir şehri yaşamanın en iyi şekli, o şehri gezmek, gezerken de sevdiğin birinin sana eşlik etmesi… İzmir keyifli bir arkadaşlığın başlangıç noktası olabilir, durmayın, tadını çıkarın. 

İlgili Yazılar

Önceki YazıSonraki Yazı

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol