Tartışmaları Hafif Atlattıracak 5 İpucu

İlişkilerde iki farklı karakter bir araya geldiğinde tartışmalar da kaçınılmaz olur. Ancak önemli olan bu tartışmaları en dosthane şekilde çözebilmek. İşte 9 adımda tartışmalarınızın, kavgaya dönmesine engel olacak ipuçları:

1- Soruna odaklanın: Birbirinizi yok yere yemek yerine, yaşadığınız sorunun üzerinde yoğunlaşın.

2- Dinlemek: Birbirinizi dinlemeyi öğrenin.

3- Konuşmak: Birbirinizle konuşmayı da öğrenin. Bağırmak, yüksek sesle kırıcı konuşmak yerine, kendinize hakim olup, sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konuşma yolunu seçin.

4- Uzlaşma: Anlaşamadığınız konularla yüzleşebilmeli ve birbirinizin farklılıklarına saygı duymayı öğrenmelisiniz.

5- Ortak noktada buluşun: Farklı görüşleriniz olsa da mutlaka ama mutlaka ortak görüşleriniz de olacak. Bu durumda yapmanız gereken haklı gördüğünüz ortak noktalarda birleşmek!

6- Bencil olmamak: Aklınıza takılan her soruyu sorun ve onun da sormasına izin verin. Ben merkezci olup, savunmacı bir tavra bürünmeniz işleri sadece çıkmaza sokar. Unutmayın o sevdiğiniz kişi!

7- Yapılabilecekler listesi: Neler yapabileceklerinizi, benzer konularda tartışmamak için nasıl alternatif yollar izlemeniz gerektiğine karar verin.

8- Alttan alma: Ufak tefek aklınıza yatmayan detaylarda biraz alttan alın. Bu size hiçbirşey kaybettirmez, aksine sorunlarınızı aşmanıza yardımcı olur.

9- Beyaz bayrak: Sorununuzu olumlu yönde çözmeden gününüzün bitmesine izin vermeyin.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol