İnternetteki Biz

Ne yazarsanız yazın, mutlaka “DOĞRU”ları yazın diyerek felsefik bir giriş yapıyoruz bu defa.  İnternette kimlik oluşturmak için profilimize yazdığımız her şey altın puan değerinde. O yüzden de doğru bilgilerle profil oluşturmak çok önemli. Yanlış bilgiler vererek doldurduğunuz bir profil sizi sadece altın puandan etmez orada geçirdiğiniz zamanı da anlamsızlaştırır bizden söylemesi. Neticede kendinize bir kimlik oluşturup, ona göre birileriyle yazıştınız diyelim… Hadi buluşalım dendiği zaman ne yapacaksınız? Aaa bütün bu zaman boşa mı geçmiş? Siberalem olarak nasıl daha iyi bir profil oluşturulabilir sizler için düşündük, araştırdık ve vardığımız sonuçları sizlerle paylaşıyoruz…

 

İnternette profil oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenler;

 

Rumuz: “Rumuz” profil oluşturmadaki ilk ve en önemli aşamadır. Çünkü ilk olarak onunla dikkat çekersiniz. O yüzden sizi temsil etmesi çok önemli. Küçük bir ipucu sizin için hikayesi olan bir rumuz seçin. Hikayesi sorulduğunda sohbet için güzel bir başlangıç olabilir. Sevdiğiniz film karakteri veya gitmeyi hayal ettiğiniz bir yer nasıl olur? Bizce gayet harika bir fikir. Hatta küçükken mahallede arkadaşlarınızla baktığınız köpeğin ismi de gayet dikkat çekici.

Kendinizi iyi anlatın: Bu bölüm kesinlikle düşünülmeyi hak ediyor. İyi düşünün taşının ve kendini tarif edin. Tabii doğru tarif edin. 1.60 boyunda bankacısınız ama profiliniz de 1.80 boyunda pilot yazıyor. Sizce ilk buluşma da ne olacak. Durun biz size söyleyelim. Yine hüsraan 😀

Detaylandırın: Detaylandırın ama detaylandırırken merak uyandırmayı unutmayın. Gizem her zaman iş yapar ;) Profilinize hayat hikayenizi değil, kendinizden notları yazın. Çok uzun ve okunaksız bir metin yerine, az ve öz bir yazı daha mantıklı olur.

Eğlenceli olun: Kim sevmez ki eğlenceli insanları. Negatif biriyle konuşmak ister misiniz, kendinizden pay biçin. Sevmediklerinizi es geçin… Mesela, “Resim sevmem, müzik sevmem, kalabalık mekanları sevmem” yerine, “Sanat konusunda seçiciyim, sakin mekanlarda zaman geçirmeyi severim” gibi durumu pozitif dille ifade edecek laflar kullanın. Bizce çok daha kabul görür.

Egodan uzak durun: Kendinizi olduğunuz gibi yansıtın. Şişkin egolar göz boyamaktan başka bir şey değil! Ego balon gibidir, ya söner ya patlar ama sağlam bir kişilik sizi asla yarı yolda bırakmaz.

Özgün olun: Herkes gibi olmayın (Ama farklı olacağım diye de çırpınmayın! sadece kendiniz olun.) Bakın bu çok önemli. “Hayvanları severim” çok sıradan. Onun yerine “Küçükken bir köpeğim olmuştu, eve kabul ettirmek için 4 gün ağlamıştım.” gibi hakkınızda küçük ipuçları veren cümleleri tercih edin.
Türkiye’de internet üzerinden herhangi biriyle konuşuyorsak duyacağımız ilk tepki “İnternetten biriyle tanışılmaz, insanlar doğruyu yazmıyor ki” oluyor. Haklılık payları var evet ama eğer ciddi bir site üzerinden konuşma yürütüyorsanız zaten yanlış yazıldığı takdirde fayda sağlayamayacaklarından doğruları yazma ihtimalleri yüksek. Bu aşamaları takip ederek internette kimlik oluşturmak bu kadar kolay siz de Siberalem’de doğru bir şekilde  profilinizi oluşturun ve sınırsız sohbetin keyfini geç olmadan çıkartmaya başlayın…

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol