Siberalem.com Vatan Gazetesi’nde!

2 Şubat 2013 tarihinde, Vatan Gazetesi Bizim Kahve ekinde çıkan haberimizi buradan okuyabilirsiniz:

Bilgisayar başında geçen saatlerin artması sonucu aşkı sanal ortamda bulanlar da günden güne fazlalaşıyor. “Siberalem.com” ve “Evlilikmerkezi.com” sitelerinin Direktörü Ayşe Gözde Ekmekçi, bu siteler sayesinde şimdiye dek 400 bin çiftin evlendiğini ya da sevgili olduğunu belirtiyor.

Siberalem Vatan Gazetesi'nde!Üyelerinizin kaçı erkek kaçı kadın; ilk kurulduğunuzda durum nasıldı?
Türkiye’nin ilk online flört sitesi Siberalem.com 13 yıl önce kuruldu. Birinci ayımızda 100 bin üyemiz vardı; şimdi ise bir milyonu aktif olmak kaydıyla 18 milyon üyemiz var. Bu üyelerin yüzde 35’i kadın, yüzde 65’i erkek. 2009’da kurulan Evlilikmerkezi.com’da ise kadınların oranı yüzde 44, erkekler yüzde 56.

En çok hangi ilden üyeniz var?
Üyelerimizin en yoğun olduğu şehir İstanbul. Yüzde 30 oranında. Ardından Ankara ve İzmir geliyor. Ancak son yıllarda internet kullanımının artışıyla; tüm bölgelerde ciddi bir artış oldu, Doğu’da da bu yükselişi gözlemlendik.

Üyelerin meslek dağılımı nasıl?
Siberalem.com için konuşursak en çok öğrenciler ardından da bilişim sektöründekiler giriyor. İkinci sırada turizmciler geliyor. Ardından mühendisler ve memurlar… İşin içine evlilik girince ise meslek dağılımlarında ilk üçte bankacılar, mühendisler ve sağlık sektörü çalışanları (doktor, eczacı, hemşire vb.) var.

‘Arkadaş tanıştırdı’

Bu sitelerde tanışmanın köşebaşında çarpışmaktan ya da bir kafede tanışmaktan farkı yok. Sonuçta hayatınıza sokacak birini arıyorsunuz. Şu an Amerika’daki evliliklerin yüzde 30’u internet üzerinden tanışanlardan oluşuyor. Ve de bu sayı git gide artıyor. Bir sürü işimizi bilgisayar başında hallettiğimiz için aşkı da buradan arıyoruz, hepsi bu… Ancak hala çiftlerde çekince var. Ailelerine internetten tanıştıklarını söylemiyorlar; genelde “arkadaşımın arkadaşıydı” yalanı söyleniyor.
‘Erkekler fiziğe, kadınlar mesleğe bakıyor’

Erkekler beraber olacakları kadında “ilk sırada” ne arıyorlar?
Üyelerin yaptığı aramaları genel bir analize tabii tuttuğumuzda görüyoruz ki, erkekler en çok boy ve kilo ile meslek (öğretmen, hukukçu, memur en çok aranan meslekler) kriterlerine göre arama yapıyor. Tabii profile eklenmiş fotoğraf ve profilde üyenin kendini anlattığı kısımlar da çok önemli… Kadınlar içinse meslek daha öncelikli bir soru. Evlilikmerkezi.com olarak aynı soruyu tam yanıtlayamıyoruz. Çünkü bu sitede adaylara önce kişilik analizlerine uygun bir test çözdürüyoruz. Bu testin sonucuna göre sistem onlara en uygun adayları sunuyor.

Haberin devamını okumak için buraya tıklayın.

 

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol