Uzuuun ve Mutlu İlişkinin Sırları

Bu aralar sonbaharın etkisinden midir, geçtiğimiz ayların gerginliğinden midir boşanmayı düşünüyorum diye başvuranlar yoğunlukta. Öncelikle “düşünüyor musunuz, istiyor musunuz?” diye başlıyorum sohbete… Bazen boşanmak en hayırlı yol, bazen de ilişkiyi toparlamak mümkün.

Uzun yıllar birlikte olabilmeyi başarmış mutlu çiftlere sırlarını sordugumuzda meselenin roket bilimi olmadığını görüyoruz. Sevgi karşılıklıysa geriye şefkat ve iletişim kalıyor.

Uzun bir beraberlik hayal ediyorsanız, ilişkiye sürekli kan verecek enerjiniz de olmalı. Çünkü hayat biz ona yüz vermezsek hemen sıkıcılaşır, ilişki de öyle. Kendinizi yenileyin! Kastım kuaföre gidip saç renginizi değiştirmeniz değil, yeni şeyler öğreninYeni deneyimler yaşayın… Bu sizi yeniler, siz yenilendikçe eşiniz veya sevgiliniz size ilgi duymaya devam eder.

Ruh ikizi aramayın, her insan farklıdır. Siz de öyle! Farklılıklara saygı duyun, hatta besleyin. Enerjinizi ortak paylaşımlarınızı beslemeye odaklayın, gerisi gelecektir.

Nazik olun. Yaptıklarını elde bir kabul etmeyin, takdir edin. Bolca teşekkür edin, kelimeleriniz nazik ve özenli olsun.

Hitap sıfatlarınız olsun: Aşkım, canım, hayatım, sevgilim, birtanem….. gibi. Kimse şefkatten yorulmaz.

Yapışıp daraltmayın gözünüzü seveyim. Yapış yapış bir ilişki bir süre sonra sönmüş balona benzer. Hobileriniz olsun, kendi arkadaşlarınız.. kendi planlarınız, hayalleriniz… Aynı fırsatı ona da tanıyın!

Ara ara yalnız kalın, kimsesiz. Yürüyün, gezin, okuyun…. Bu çoğul yaşam dünyasında bunu yapabilmek size gizem katar…

Son olarak da şunu sormak isterim: Sevginiz şekilci mi, yoksa eşinizi o olduğu icin mi seviyorsunuz? Eğer onu “o” olduğu icin seviyorsanız, yargılamaktan vazgeçersiniz… Eşinizi o olduğu icin sevmeyi öğrenin.

Talyaa Vardar, BSc, MAPS, PCC

Yönetici Koçu
Sanat Terapisti
Eğitimci

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol