8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

1- “Doğru olan şeyi yaparken korku hissetmemelisiniz.” Rosa Parks

rosa

8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan ulusal bir gündür. Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaktadır. Günümüzde her ne kadar “özel hediyeler, özel indirimler” gibi içi boşaltılmaya çalışılsa bile insan haklarını baz alarak kadının siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

2- “İnsanlar görevlerini unutmaya, haklarını hatırlamaya meyillidir.” Indira Gandhi

8 Mart 1857 yılında New York’da 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.

3- “Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.” Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt

27 Ağustos 1910 tarihinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

4- “Demokrasi en iyi intikamdır.” Benazir Butto

benazir

8 Mart tarihi belirlenmeden önce yalnızca ilkbahar döneminde anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlemişti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda ABD’de gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla tetiklendi ve 6 Aralık 1977 tarihinde, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul edildi.

5- “Günbatımını, şafağı, mehtabı seyrettiğimde ya da yıldızlarla dolu lacivert göğe baktığımda içim sevinç doluyor. Acılarıma rağmen, yaşadığıma şükrediyorum.” Türkan Saylan

turkan_saylan2
Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı, 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın olarak kutlandı ve kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

Kadınlara eşit haklar sunmak bir ödül ya da lütuf değil, insanlığın temel vazifesidir.

Zodyaklı

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol