Aramızda Kalsın: EGO

İlişkilerdeki Gizli Düşman: Ego

Bütün ilişkiler harika başlar ve bir noktadan sonra devasa bir buz dağı ile karşı karşıya gelir. Matematiksel olarak her ilişkinin bir kırılma noktası ve zamanı da var zaten. Genellikle 5 ve 9. aylarda çatışmalar başlar. Çiftler sorunlarını ego yapmadan çözmeyi başarabilirlerse, genellikle daha sağlam temelleri olan bir ilişkiye ilerlemiş olurlar. Peki egoyu kontrol altına almak gerçekten mümkün mü?

 

Biraz moladan kimseye zarar gelmez!
Bazen ilişkinin içerisindeyken, sorunlarımızın kaynağını görmekte zorlanırız. Bunun için günümüzde ilişki danışmanları, üçüncü bakış olarak çiftlere terapi veriyor. Ama malum, ‘çift terapisi’ biraz fazla romantik komedi filmlerinden çıkmış gibi durduğundan uzak kalmayı tercih edebiliyoruz. Aslında üçüncü bir kişiye ihtiyacınız bile olmayabilir. Bazen ilişkiden biraz uzaklaşmak, özeleştiri yapmanızı sağlayacaktır. Elbette bu taktiğin işe yaraması için partnerinizin de özeleştiri yapması gerekecek. Zaten eğer partneriniz kendini eleştirmekten uzak biriyse, sorunları çözmeniz sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Geçmişteki hayaletler!
Aslında geçmiş ilişkilerimiz bizleri fazlasıyla yönetir ve farkında bile olmayız. Kötü ayrılıklar, aldatılmalar ve güvensizlikler… Bazen farkında olmadan geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeleri gelecekteki ilişkimize taşıyabiliyoruz. Hele ki ilişkimizde benzer durumlarla karşılaşırsak, ortaya sorunlu hayaletler çıkabiliyor. Yapmamız gereken tek şey, geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeleri gelecekteki partnerimize mal etmemek.

Sprechblase

 

İletişim çağında yaşanan iletişimsizlik!
İletişim çağında yaşıyor olmamıza rağmen sorunlarımızı, isteklerimizi ve rahatsız olduğumuz şeyleri söylemekten çekiniyoruz. Bu çoğumuzda olan bir şey ama doğru iletişimle yanlış anlaşılmaları sonlandırmak mümkün ve üstelik gerçekten çok kolay!

 

Arm wrestling between a couple

 

Kim daha güçlü!
Aslında kimin daha güçlü olduğunun bir önemi olmadığını söylememe gerek yok. Birlikte olmak demek, birlikte güçlü olmayı başarabilmek demek. Partnerinizle zaman zaman düştüğünüz bu durum sizi korkutmasın, insanız ve benmerkezci düşünmemiz çok normal. Güç gösterisinde bulunmak istediğiniz her an aklınıza, birlikte daha güçlü olabileceğinizi getirmeniz muhakkak yardımcı olacaktır.

İlişki yürütmek gerçekten çok zor ama başarabilenler çok şanslı zira evrende yalnız değiller.

Zodyaklı

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol