Gerçekler, Yedi Cüceler ve Pamuk Prenses

Küçükken Pamuk Prenses’i okumamış, resimlerine dalmamış, çizgi filmini izlemeden büyümüş olan kız çocuğu var mıdır acaba?

Büyüyünce, aynı masaldaki gibi, prensinin gelip kendisini kurtaracağını bilinç altına masallarla kazıyan kız çocukları bu hayallerle hayatın zorlukları karşısında naifleşip, günün birinde bir kurtarıcıyla tüm bunlardan kurtulmanın gizli ümidi peşinde büyüyor, büyüyor, yaşlanıyor, ölüyor.

Pamuk Prenses hepimizin içindeki masum ve temiz kız çocuğu. Büyürken yavaş yavaş bu masum çocuk, hayatın o kadar da masum olmadığını fark ederek, kendi yolculuğuna çıkar. Burada artık 10’lu yaşlara gelmiştir ve insanların o kadar da iyi niyetli olmadığını fark etmeye başlamıştır. Okulla beraber, özellikle de 10’lu yaşlardan itibaren bir sürü üvey anne çıkar karşısına… Üvey annelerin rolü, bizi hayatın zorluklarına hazırlamaktır.

Üvey annelerden kaçarken de bize destek olan iyi insanlarla karşılaşırız. İçindeki masum ve iyi çocuğu yaşatan bu iyi insanlar: Yedi cüceler… Masalı biraz da Freud’cu bir analizle ele alırsak, yedi cüceleri, genç kızlıkta genelde çok çekici bulunmayan temiz, iyi  kalpli ve çocuk ruhlu erkekler olarak yorumlayabiliriz… Bu çocuk ruhlu erkekler aslında bir anne figürü aradıkları için, genç kızlara pek de çekici gelmezler. Çünkü çoğu genç kız büyümek için gerçek bir kurtarıcı ister (masala göre). Ve tabii ki masum genç bir kız bunu kendi kendisine yapamayacak kadar saf ve temizdir… Hatta öyle saftır ki Havva’nın elmayı yediği gibi, karşısına çıkan ilk minnoş görünümlü ninenin verdiği elmayı yer. Aslında elmayı değil de ayvayı yediğini anladığında da çok geç kalmıştır. Daha pişman olmaya fırsat bulamadan sen sağ, Pamuk Prenses selamet. Artık Pamuk Prenses kurban olmuştur -yani içimizdeki genç kız, saflığının kurbanı olmuştur- ve o temiz, iyi kalpli cüceler, o kadar iyidir ki onun ölüsüne bile sahip çıkarlar, çünkü onlar için Pamuk Prenses gibi kadınlar annedir aslında …Tam da burada hayatımızın prensi devreye girer ve bizi kurtarır, sonsuza dek mutlu bir aşk- evlilik- başlar.

Pamuk Prenses’in büyümesi ve olgun bir ilişkiye hazırlanması için önce ayvayı –pardon elmayı– yemesi; cennetten kovulması cehennemi görmesi; yolda çok cüce öpmesi gerekmektedir. Hadi siz sağ ben selamet. Uyarmadı demeyin, masalın devamında prens göbekli ve kel 🙂  

Aşk burada!

Talyaa Vardar, BSc, MAPS, PCC

Yönetici Koçu
Sanat Terapisti
Eğitimci

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol