Koku Hafızası

Koku hafızası denilen şey gerçekten çok enteresan. Birini hayatınızdan çıkarır, unutursunuz ve bir anda çok alakasız bir sahilde yürürken, esen meltem burnunuzdan içeriye bütün hatıralarınızı sızdırmaya başlar.

Koku hafızası ile kendinizi de hatırlatabileceğinizi biliyor musunuz? Mesela sürekli aynı parfümü kullanırsanız, partneriniz için o parfüm kokusu sizinle özdeşmiş olacaktır. Böylece her nerede olursa olsun, ona bırakacağınız küçük eşyaların üzerine sıkacağınız parfüm ile hep yanındaymış hissini verebilirsiniz.

Ayrıldığınız sevgilinizin apartmanına gizlice girip, asansöre parfümünüzü sıkarsanız bir süre sonra sizi arayabilme potansiyelinin de olduğunu söyleyebilirim. Ama elbette böyle bir çılgınlığı yapmak yerine yolunuza devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Aynı durum sınava hazırlanırken de geçerli. Sınavlarınıza çalışırken aynı tütsüyü kullanır ve sınavda da tütsü, parfüm ya da herhangi farklı bir kokuyu yanınızda götürürseniz çalıştığınız zamanki konular aklınıza kolayca gelebilir.

Koku hafızasını aslında hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olmak isterim, bu hafta hediye olarak L’occitane’dan Terre de Lumiere parfümünü hediye etmek istiyorum. Soru ise en sevdiğiniz koku hangisi onu yazmak, benim favorim kesinlikle yasemin çiçeği kokusu…

Zodyaklı

Yarışma burada!

Siberalem’i buraya tıklayıp takip edebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol