Tepeden Tırnağa Kış Bakımı: Eller ve Ayaklar

Ellerimiz sürekli göz önünde ve onlara çiçek gibi bakıyoruz. Nemlendiricisini, ojesini, mankürünü eksik etmiyoruz. peki ya ayaklar? Soğuyan hava ile birlikte ayakkabı ve botların içerisinden çıkmayan ayaklarımıza kışın yeteri kadar ilgi gösteriyor muyuz? Yaz kapıyı çalınca ve sandalet sezonu açılınca, giyilmeye başlayacak olan sandaletler sayesinde de kış aylarında pek de özen göstermediğimiz ayak bakımı için güzellik salonlarına ya da kuaförlere gitmeye başlıyoruz. Ancak havaların soğuması ile birlikte artık gösteremeyeceğimiz ayaklarımızın bakımını ihmal ediyoruz. Olmuyor, ayıp ediyoruz.
Bütün günün yorgunluğunu ve vücudumuzu taşıyan ayaklarımız bence her zaman gerekli bakımı ve önemi hak ediyor. Ayak bakımını vurgularken demek istediğimiz sadece tırnak bakımı ve düzgünlüğü değildir, aynı zamanda ayak sağlığını da kapsamaktadır. Sağlıklı ve bakımlı bir ayak için kendi kendinize uygulayabileceğiniz, benim de evde mutlaka uyguladığım birkaç yöntemi sizlerle paylaşmak isterim.

Kış Bakımı
Kış Bakımı

1) Her gün eve geldiğinizde ayaklarınızı mutlaka ılık su ve sabun ile yıkayın ve iyice kurulayın. Nemli kalmamaları önemli. Ardından ayak bakım kremi ya da yumuşatıcı bir krem sürün. Böylece rahatlayan ayaklarınız aynı zamanda yumuşayacak ve nemlenecektir.

2) Eğer topuklarınızda ya da ayaklarınızda çatlaklar mevcut ise banyo sonuna doğru ayaklarınızı yumuşattıktan sonra ponza taşı kullanabilir, ölü derilerden böylece kurtulabilirsiniz. Ponza taşını bakım ürünü satan yerlerden kolayca temin edebilirsiniz. Ponza taşını kullandıktan sonra mutlaka yine nemlendirici bir krem sürerek desteklemeniz gerekmektedir. Ben özellikle ayaklarımın yoğun neme ihtiyacı olduğu durumlarda yatmadan önce bolca krem sürüp, pamuklu bir çorap giyerek uyuyorum. Böylece sabah kalktığımda ayaklarım yumuşacık oluyor. Sizde bunu deneyebilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç husus parmak aralarının fazla kremli olmamasıdır.

Kış Bakımı
Kış Bakımı

3) Ayak sağlığımız için dikkat etmemiz gereken bir konuda ayakkabı seçimidir. Ayakkabı tercihinin yanlış olması ayak sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden daha kaliteli malzeme kullanılarak yapılan ayakkabıları tercih etmenizi öneririm. Böylece ayak kokusu gibi tatsız konuları yaşamamış olursunuz. Ayrıca ayağınızı sıkan ve rahatsız eden ayakkabılardan doğacak incinmeleri de engellemiş oluruz. Giyilen ince tabanlı ve topuklu ayakkabılar sayesinde oluşan ayak ağrılarınız içinde günün sonunda eve geldiğinizde uygulayacağınız ufak bir masaj sayesinde rahatlayabilirsiniz. Ayak bileğinizden dize doğru uygulayacağınız 10 dakikalık bir masaj, kan dolaşımınızı hızlandıracak ve hissettiğiniz ağrıyı yok edecektir.
Tırnaklar ile ilgili bakımı, becerikli olan kadınlar evde kendileri tırnak şeklini düzelterek ve renklendirerek yapmaktadır. Bir çok kadın ise tırnak bakımı için kuaför salonlarını tercih etmektedir. Her iki şekilde de ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcuttur. Kuaför salonlarını tercih eden hanımlar, her hangi bir ayak hastalığın bulaşmaması için mutlaka kullanılan malzemelerin steril ve temiz olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu yüzden tanıdığını ve güvendiğiniz salonları tercih etmelisiniz. Evde uygulama yapanlara ise tavsiyem tırnaklarınızı , tırnak yapısına göre şekillendirmenizdir.Böylece kırılma olaylarını daha az yaşamış olursunuz.

Üye olmadan önce
Siberalem’i keşfe çık

4) Son olarak kullanılan tüm bakım kremlerin yanında evde doğal malzemeler ile de ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Peeling için şeker ve zeytinyağı kullanabilirsiniz. Nemlendirmek için ise kayısı ve badem yağı kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızı sürekli ojeli tutmamalı , nefes alması için haftada birkaç gün dinlendirmelisiniz. Kışın ayaklarınızı sağlıklı tutabilmek için ıslak bırakmamalı ve sürekli nemlendirmelisiniz. Yazın ise güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü koruyucu bir krem kullanarak korumalısınız. Ayaklarınızın sağlığı sadece yaz aylarında değil, yılın her ayı özen göstermeniz gereken bir konudur. Sağlıklı ve bakımlı bir çift ayak ,enerjinizi yükseltecektir.

Yumuş yumuş ayaklarınızla keyifli adımlar dilerim 🙂

Ebru

Hayatı Makyajla

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uye_ol