İlk Buluşma Hazırlıkları: Cilt Bakımı

Hadi itiraf edelim; internete yüklediğimiz, cildimizin ışıl ışıl parladığı o güzel fotoğraflarımızda Photoshop’un ya da Instagram filtrelerinin nimetlerinden hepimiz birazcık faydalanmış olabiliriz 🙂 Böyle bir teknoloji varken kullanmamak ayıp olurdu zaten. Bu noktada size bir iyi, bir de kötü haberimiz var. Kötü haber; gerçek bir buluşmada maalesef bizi kurtaracak filtrelerin hiçbiri olmayacak. İyi haberse şöyle; birazcık çaba göstererek cildimizi gerçekten çok daha sağlıklı bir hale getirmemiz mümkün. O yüzden sakın paniğe kapılmayın 🙂 Buluşma öncesinde ışıltılı bir cilt elde etmek için atılması gereken tüm adımları sizin için listeledik:

iStock_000015490388_Small

1. Cilt tipinizi öğrenin!

Yağlı, kuru, karma… Her bir cilt tipi için kullanılması gereken ürünler farklıdır. Dolayısıyla öncelikle işe bir dermatolog veya cilt uzmanı yardımıyla cilt tipinizi belirlemekle başlayın. Temizleyici ve nemlendiricinizi cilt tipinize uygun seçmeniz cildinizde büyük ölçüde fark yaratacak.

2. Yüzünüzü Günde 2 Kez Yıkayın. (Ne Eksik, Ne Fazla)

Makyajla uyumak ve yüzü hiç temizlememek  kadar affedilemeyecek bir güzellik suçu varsa, o da yüzü gereğinden fazla yıkamak. Cildinizi çok fazla yıkadığınızda bunun faydadan çok zararı olur. Sonucunda hem kızarık hem de hassas bir cilt elde edersiniz. En ideali, cildi bir sabah bir de yatmadan önce olmak üzere günde 2 kez yıkamak.

3. Ne kadar basit, o kadar iyi.

Yüzünüz için temizleyici ürünler seçerken ne kadar basit o kadar iyi mantığıyla hareket etmenizde fayda var. İçinde fazla kimyasal barındıran ürünler yerine cildinize zarar verme ihtimali daha az olan renksiz, kokusuz ürünleri tercih edin.

4. Gözenekleri önce açın, sonra kapatın.

Cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmanızda fayda var. Ilık su, hem sıcak su gibi kızarıklığa ve kuruluğa yol açmaz, hem de gözeneklerinizin temizlenmek üzere açılmasına yardımcı olur. Parmaklarınızla dairesel hareketler yaparak yüzünüzü yıkadıktan sonra durulama işlemini soğuk suyla yapmayı unutmayın. Soğuk su, açılmış gözeneklerin kapanmasını sağlar.

5. Tonik deyip geçmeyin. 

Tonik kullanımı her ne kadar unutulup önemsizmiş gibi algılansa da, aslında toniğin marifetleri oldukça fazla. Tonik, cildi temizleyicinin temizleyemediği ölü hücrelerden ve makyaj kalıntılarından arındırır, cildin pH dengesini ayarlar ve onu nemlendirilmeye hazır hale getirir.

6. Nemlendirici Şart!

Cilt tipiniz ne olursa olsun cildinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Tabii cilt tipinize uygun doğru nemlendiriciyi kullanmak şartıyla. Örneğin yağlı bir cildiniz varsa yağsız, su bazlı bir nemlendirici kullanmak cildinize çok daha iyi gelecek.

7.Siyah noktalarınızla vedalaşın!

Haftada 1 kez yüzünüze uygulayacağınız peeling ve marketlerde satılan T bölgesi temizleme bantları ile gözeneklerinize dolmuş kirlerin üstesinden rahatlıkça gelebilirsiniz.

İLK BULUŞMADA KÖTÜ SÜRPRİZLERE YER YOK!

8. Su İçmeyi Unutmayın!

Evet maalesef gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve ya da meyve suları suyun yerini tutmuyor. Cildin nem oranını artırmak ve ciltte biriken toksinlerin atılmasını sağlamak için günde yaklaşık 6-8 bardak su içmek gerekiyor.

9. Cildiniz = Yedikleriniz

Kim bilir daha önce kaç kere duydunuz ama tekrar hatırlatmakta fayda var: Cildiniz gerçekten de yediklerinizin göstergesi niteliğinde. Yağlı, unlu, şekerli ve hazır gıdaların tüketimini minimuma indirip, taze meyve-sebze ağırlıklı beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirdiğinizde uzun vadede harika sonuçlar alacaksınız.

Buluşmadan önce bunlara dikkat! :

  • Bu özel günün sabahına şişkin bir yüzle uyanmamak için önceki gün alkol, tuz, sigara ve kimyasal içerikli hazır gıdalardan olabildiğince uzak durun.
  • Ne kadar rahatsız edici olursa olsun sivilceleri sıkmamak yapılabilecek en doğru hareket. Özellikle de buluşmadan önce yüzünüzdeki bir sivilceyi sıkmaya çalışmayın. Ortaya sivilceden daha kızarık ve kötü bir görüntü çıkma riskini aklınızda bulundurun.
  • Hassas bir cilde sahipseniz kaş bıyık vs. alımını bir gün öncesinden yapmakta fayda var. Aksi takdirde gün boyu dudağınızın üstünde kaybolmak bilmeyen bir kızarıklıkla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Daha önceden kullanmadığınız krem, bakım ürünü veya makyaj malzemesine asla güvenmeyin. Cildinizin o ürüne nasıl tepki vereceğini asla bilemezsiniz.  

İlk buluşmanızda hem cildinizin hem de gözlerinizin ışıldaması dileğiyle ,

Sevgilerimizle 🙂

İlk Buluşmada Yapılmaması Gerekenler
İlk Buluşmada Neler Konuşulur?
İlk Buluşmada Asla Düşmemeniz Gereken 5 Giyim-Kuşam Hatası
İlk Buluşma Makyajı
İlk Buluşmada Yapılabilecek En Ölümcül 6 Hata
İlk Buluşma Hazırlıkları: Korkularınızla Yüzleşin!
İlk Buluşma Hazırlıkları: Vücut Bakımı
İlk Buluşma Hazırlıkları: Cilt Bakımı
İlk Buluşma Hazırlıkları: Saç-Baş
İlk Buluşmayı Eğlenceli Hale Getirecek Oyunlar
İlk Buluşma Sonrası

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uye_ol